Skydancer´s movie center 

Ve spolupráci se skvělými servery http://www.imdb.com, http://www.csfd.cz (databáze snímků)

Ukázky z mnoha filmů naleznete na: http://www.youtube.com a http://www.imcdb.org

Nejnovější filmy přidány: L.P. 16. října 2009

V databázi je právě více než: 690 vynikajících filmových tipů, které Vám doporučuje RAdo Skydancer ke shlédnutí a to na základě své osobní zkušenosti a filmových zážitků :o)).

Několik filmů, které stojí za to v životě vidět. Skrývá se za nimi mnoho lidských osudů a především obrovská inspirace pro každodenní život :o))). Jak se pozná skvělý snímek ? Inu existuje poměrně jednoduché pravidlo: je to ten film, který Vás vtáhne do děje, nedokážete se v jeho průběhu ani jednou podívat na hodinky a po jeho skončení byste nejraději v kině ještě zůstali :o))). Pokud se dostaví také ono příznačné "God´s frisson", kdy Vám od zátylku po celém těle putuje obrovská energie při určitých scénách, kdy cítíte totální souznění s nosnou myšlenkou snímku: this is it. Pak autoři udělali kus skvělé práce a vy víte, že to je snímek, který pak půjde s Vašim životem. Znovu a znovu se potvrzuje pravidlo, že sebelepší filmové scény bez kvalitně zvolené hudby pozbývají na síle a stávají se plytkými. Hudba a její emoce v kombinaci s filmem dotvářejí perfektní celek, který pokud je správně odladěn, přináší tu pravou dokonalost. So let´s go to Skydancer´s movies choice :o)))).

 

                           Název filmu                                                rok výroby                                                 žánr a komentář

Jesus of Nazareth

1977 etický rozměr

Základ bytí.

Lord of the Rings I až III

2001, 2002, 2003 drama, válečný, fantasy, etický rozměr

Úžasná trilogie s obrovskými nosnými myšlenkami, kde lze hledat mnohé křesťanské prvky.

It's a Wonderful Life

1946 romantický, drama, etický rozměr

V roce 1946 vznikl tento naprosto úžasný film. Kultovní souboj mladého člověka se systémem "Only money", který nakonec poznává to, o co v tomto světě opravdu jde. Naprosto jedinečný film, který k nám promlouvá nejvíce právě v této době, kdy potřebujeme víru v rodinu, přátelství a slušnost.

Mr. Smith Goes To Washington

1939 drama, komedie, etický rozměr

Vlastenecká komedie o zkorumpované politice ve Washingtonu 30. let minulého století a mladém nadějném senátorovi, který čelí politickým zvyklostem v US senátu. Zajímavé jsou reálie z tehdejšího Capitolu a účast médií na tvorbě veřejného mínění. Vynikající dílo od mého oblíbeného režiséra Franka Capry, oceněné Oscarem.

It happend one night

1934 romantický, komedie, etický rozměr

Další z perfektních filmů Franka Capry. Opět velké téma systému "Only money". Rozmazlená dcera amerického milionáře se rozhodne utéci za svou tzv. opravdovou láskou i proti vůli svého otce. Postupně poznává, že ten, kterého si oblíbila, vlastně chce jen peníze jejího otce, velké věno. Poznává však také novináře, který nejprve hledá velký příběh, který by zpeněžil v bulváru, nicméně postupně se do dívky zamiluje a ona poznává konečně člověka, kterému jde o spravedlnost a o ní samotnou. Jedna z nezapomenutelných scén je ta, kde si novinář přichází pro spravedlnost k otci oné dívky a chce vyrovnat pouze to, co skutečně za dívku v průběhu jejího útěku zaplatil a nikoliv si vyzvednout tučnou odměnu za její nalezení.

Arsenic and Old Lace

1944 komedie, thriller

Frank Capra natočil příjemnou komedii s mnoha neuvěřitelnými dějovými zápletkami. Vše se vlastně převážně odehrává v jedné místnosti a přesto je tak vytvořen nesmírně poutavý a zábavný film. V hlavní roli Cary Grant a krásná Priscilla Lane.

Mr. Deeds Goes to Town

1936 romantický, drama, etický rozměr

Neskutečně úžasné dílo Franka Capry o prostém a lidském muži, který nevidí smysl života v penězích, ale v lásce, rodinných vztazích a přátelství. Musí se však postavit a bojovat se systémem "Only Money", aby nakonec svůj boj vyhrál díky citlivosti americké společnosti. V hlavní roli skvělý Gary Cooper.

 

Lost Horizon (Shangri-La)

1937 dobrodružný, dramatický, fantasy, etický rozměr

Kultovní film od mého oblíbeného režiséra Franka Capry. Vysoce inteligentní lidé, kteří již poznali životní obtíže lidského údělu na této Zemi, se snaží po mnoho let najít svůj ideální svět, který by umožňoval mírové soužití, zdravý dlouhý život a plné rozvití lidských schopností a dovedností, při vysoké úctě k etice a víře. Hlavní hrdina Caprova filmu Ronald Colman, který zahrál skvěle hrdinu britského impéria Roberta 'Boba' Conwaye, mohl takový svět najít.

Meet John Doe

1941 romantický, drama, politická a mediální past, hlavně obrovský etický rozměr

Další kultovní veledílo mého oblíbeného režiséra Franka Capry. V hlavní roli Gary Cooper jako John Doe a Barbara Stanwycková jako Anička Mitchellová. Demokratický systém umožňuje v nejhorším případě nouze a bídy sáhnout ke krajním zákonným prostředkům, kterými jsou mediální manipulace. Když se nedaří a vyhazují vás z práce, musíte živit rodinu a přitom víte, že jste velmi inteligentní a schopnější než někteří jiní, není nic jednoduššího, než vymyslet fiktivní osobu, která prohlásí veřejně pomocí médií, že pokud se situace ve společnosti nezmění k lepšímu (tedy individuální boj a odpovědnost pomocí lidského citu a médií a nikoliv násilí a stávky), skočí v jistý čas tento neznámý fiktivní člověk (John Doe) za přítomnosti novinářů z mrakodrapu a veškerá zodpovědnost padne na současný politický systém, který kazí lidi a myslí jen na peníze. Svým způsobem geniální nápad, jak rozvířit politickou debatu (rozhodně lepší než neustálé opakování nápadu s hladovkami v případě českých politiků, kteří stejně posléze ještě více přiberou, nebo tuto "štafetu" předají na někoho jiného). Americká média a politici přirozeně rychle zareagovali. Rozplétá se pak tak výjimečný příběh o souboji se systémem "Only Money", který si v jistých situacích nezadá se slavným Forestem Gumpem. Hlavní hrdina se nakonec musí prokousat přes dno totální porážky až ke své opravdové "nonmarketingové" lásce a opravdové nefalšované politické kariéře. Prostě tenhle film patří k těm nejzlatějším ryzím fondům světové kinematografie.

You Can't Take It With You

1938 komedie, etický rozměr

Naprosto geniální dílo Franka Capry. Film je držitelem dvou Oscarů a mnoha dalších cen. Příjemný humor s velkým etickým potenciálem a vlivem na předválečnou US veřejnost. Caprova díla mám opravdu moc rád.

Sergeant York

1941 válečný, historický, náboženský, americký sen, etický rozměr

Kultovní dílo Howarda Hawkse o vlastenectví, víře v Boha, službě vlasti, lidské prostotě a vděčnosti vlastní země. Prostě americký sen, připomínající někdy slavného Foresta Gumpa. V hlavní roli Gary Cooper. Film ukazuje názory a životní osudy slavného amerického válečného hrdiny z první světové války seržanta Alvina Culluma Yorka, který dostal za své příkladné hrdinství Čestnou medaili kongresu USA. Podrobnosti lze např. dohledat zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Alvin_York

Yankee Doodle Dandy

1942 historický, americký sen, etický rozměr

Geniální dílo o americkém patriotismu, obrovském talentu a síle svobodného trhu.

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005 fantasy, etický rozměr

Inspirováno křesťanstvím.

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008 fantasy, etický rozměr

Inspirováno křesťanstvím.

 

Ring of the Nibelungs

2004 fantasy, romantický, etický rozměr

Geniální dílo na motivy slavné legendy o pokladu Nibelungů s krásnou Kristannou Loken v roli Brunnhildy.

Forrest Gump

1994 dobrodružný, romantický, etický rozměr

Asi nejlepší film za posledních 30 let.

Fireproof

2008 romantický, víra, etický rozměr

Úžasný snímek o základních hodnotách, které tady od Boha máme: rodina, láska, partnerská věrnost, hezké soužití v manželství a praktické rady jak na tom všem každý den pracovat. Jeden z nejúspěšnějších křesťanských snímků všech dob.

Gods and Generals

2003 drama, akční, válečný, etický rozměr

První díl z velkolepé trilogie o americké občanské válce vypráví o důvodech jejího vzniku, náladě ve společnosti a důležitých vítězstvích Konfederace v prvních dvou letech války. Snímek již není tak silný jako druhý díl trilogie Gettysburg, ale díky vyprávění osudů gen. "stone wall" Jacksona divák konečně pochopí etický, vlastenecký a náboženský rozměr války a především si uvědomí celou tragédii, která tehdy Ameriku postihla. Jih nebyl proslulý jenom prokletým otroctvím, ale především pozitivními křesťanskými, konzervativními hodnotami a úctou k předkům a své zemi. Vřele doporučuji :o).

Gettysburg

1993 válečný, drama, akční, historický, etický rozměr

Nejlepší válečný film všech dob. Rozhodně chytí za srdce.

North and South, Books: I, II, III

1985, 1986, 1994 válečný, drama, romantický, etický rozměr

Slavná sága o válce Severu proti Jihu. Geniální provedení, charaktery postav apod.

 

Winds of War

1983 válečný, drama, romantický, etický rozměr

Kultovní sága o druhé světové válce. Úžasné dílo.

 

War and Remembrance

1988 válečný, drama, historický, romantický, etický rozměr

Pokračování kultovní ságy o druhé světové válce " Winds of War".

Is Paris Burning ? (Paris brûle-t-il?)

1966 válečný, drama, etický rozměr

Jeden z nejlepších filmů s válečnou tématikou všech dob, který vypráví o osvobození Paříže. Vše doprovází naprosto vynikající hudba a přirozeně spousty hereckých hvězd (Belmondo, Boyer, Delon, Douglas, Ford, aj.).

Bridge to Terabithia

2007 romantický, fantasy, etický rozměr

Pravděpodobně nejlepší film roku 2007. Ten snímek mne fakt chytil za srdce. Má hluboký psychologicko-mysticko-křesťanský podtext a přitom je to dílo s tak otevřeným a krásným pozitivním "bojem" za lidskost, lásku, štěstí, sny a přátelství, že to musíte vidět :o). Každý z nás někdy potřebuje ten svůj pověstný most, za kterým čeká štěstí. Skoro by se opět chtělo spolu s oním "aKunderovským" prohlásit : Jak nesnesitelná TĚŽKOST bytí. Silná víra v rodinu, přátelství, a souboj se systémem "Only Money".

Interview

2007 etický rozměr

Podle mého názoru jde o naprosto perfektní psychologickou studii ženy - blondýny, celebrity ze show businessu a intelektuála - novináře, politického komentátora. K tomu, aby dosáhli svých cílů použijí postupně všech zbraní. Lež, marketing, sex, přetvářku, hry, psychologické vydírání, citové výlevy apod. Jediným výsledkem je ještě větší triumf systému "Only money". Komorní snímek je výmluvným svědectvím naší doby a systému "Only Money".

Black Book (Zwartboek)

2006 drama, historický, etický rozměr

Geniální válečný film o boji holandského odboje v době druhé světové války. Tak neskutečně komplikovaný a překvapivý snímek se hned tak nevidí. Paul Verhoeven natočil film, který je založen na skutečných událostech. Tenhle snímek mne opravdu nadchl a dostal. Ukazuje složitost válečných událostí ze všech stran a vypovídá, že najít v případě jednotlivců dobrého člověka na všech stranách konfliktu je někdy opravdu složité. Však taky tenhle snímek patří do zlatého fondu a rozhodně je třeba jej vidět.

Napoléon

1927 drama, historický, etický rozměr

Klasické dílo éry němého filmu. Život Napoleona, zpracovaný především pomocí psychologických momentů a velmi emotivních záběrů, je velmi silné kafe ještě dnes. V kombinaci s naprosto geniální  hudbou je to klasický film ze zlatého fondu kinematografie.

Phone Booth

2002 drama, thriller, etický rozměr

"Doufám, že Ti znovu nalezená upřímnost vydrží, protože jestli ne, tak se Ti ozvu znovu." Tak těmito slovy varoval na konci filmu hlavního hrdinu tajemný strážce lidských osudů, pokud by se opět hlavní postava snímku vydala na cestu lži a podvodů. Je to velmi zajímavý snímek, který se skoro celý odehrává na jednom místě a jedné ulici a v jedné telefonní budce. Naprosto geniální myšlenka položit lidské morální dilema ve věci pravdomluvnosti a respektování slušnosti a tradičních hodnot vůči lži, nedobrému Public Relations a manipulaci s míněním lidí. Jednoho dne Vám zazvoní telefon a ze sluchátka, které instinktivně zvednete se ozve hlas, který zná všechny vaše tajemství a skrývané záležitosti. Vyzve Vás ke slušnosti a pokání. Hlavní hrdina je ale tak zahleděný do sebe a svých manipulací a malých lží, že nechápe. Teprve hrozba zastřelením a názorná ukázka moci tajemného strážce lidských osudů jej donutí k reflexi a doznání viny. Snímek je velice silným mementem obzvláště v dnešní době bezcharakterního PR a marketingové manipulace. Škoda, že nevznikl druhý díl tohoto skvělého snímku. Ve filmu byla objevena herecká hvězda Colin Farrell.

Judgment at Nuremberg

1961 justiční drama, etický rozměr

Naprosto úžasný film s dobovou hudbou. Člověk po shlédnutí snímku pochopí mnohé z tezí Němců na svou obhajobu v průběhu Norimberských procesů. Rozhodně je důležité tohle dílo vidět.

Unendliche Geschichte / Never Ending Story

1984 fantasy, etický rozměr

Síla je v každém člověku, jen je třeba ji najít :o).

Bruce Almighty

2003 sci-fi, komedie, etický rozměr

Kdysi dávno mne na tento film upozornila jedna fajn slečna (Markéta P.). Nakonec musím uznat, že humornou a především srozumitelnou formou podali autoři tohoto snímku důležité teologické problémy a pokusili se je vysvětlit. Málo kdy se něco podobného vidí a tady se to povedlo na výbornou.

Evan Almighty

2007 etický rozměr

Úspěšné pokračování filmu Bruce Almighty. Mám rád filmy, kdy se daří tvůrcům uchopit náročné téma víry a převést jej do reálného života politických špiček. Film mne naprosto okouzlil svou atmosférou, hudbou a přístupem k realizaci snů a víry v Boha. Rozhodně snímek patří do zlatého fondu světové kinematografie. Dnes možná ještě zatím pořádně nedoceněn.

The Green Mile

1999 drama, sci-fi, etický rozměr

Síla lidské dobroty a lásky k bližním. Kde jsou její hranice ?

Stargate: Atlantis řady I až V

2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 akční, drama, sci-fi, dobrodružný

Geniální dílo počátku 21. století, které nahradilo Star Trek. Jen škoda, že se zde dosti vytrácí onen trekovský etický rozměr, respekt k základní směrnici by neškodil :o)).

Memphis Belle

1990 drama, akční, válečný

Život a smrt posádek bombardovacích letounů.

Eurotrip

2004

komedie

Parádní oddechovka, štěstí čeká na každého :o).

Tootsie

1982 komedie, romantický

Velká role pro malého, velkého muže. Díky zabedněnosti New Yorských filmových a divadelních producentů a režisérů, nemůže najít Dustin Hoffman práci. Ač talentovaný herec, přece prostě nemá štěstí. Zlomový bod představuje nápad: udělat ze sebe ženu :o). Rázem se z něj stane úspěšná seriálová hvězda a miláček publika. Musí žít dvojí život a odmítat nápadníky :o). Nakonec je pro něj ten tlak příliš velký a ani vidina obrovského bohatství mu nezabrání v tom, aby veřejně odhalil svou pravou identitu muže a získal svou lásku :o).

Boondock saints

1999 drama, akční, etický rozměr

Tohle je třeba vidět. Irští bratři v boji proti marasmu světa.

Jarhead

2005 drama, akční, válečný, etický rozměr

Nízko rozpočtový válečný film z 1. války v zálivu. Jak to vypadá ve skutečnosti. Byli jsme hrdinové a ani jednou jsme nevystřelili :o).

City of God

2002 drama, akční, etický rozměr

Chudá část světa má také své hrdiny. Tenhle film chápe brilantně poměry v chudinských čtvrtích a ukazuje cesty jak z nich ven.

Lord of war

2005 drama, akční, etický rozměr

Obchodník se zbraněmi, který cítí své poslání a ví, že je v tom nejlepší. Ale je to také nejlepší pro tento svět a lidi, jeho rodinu ? Kde má slabiny ? Je také člověk ?

Where Eagles Dare

1968 akční, dobrodružný, válečný

Němci jsou zde prezentováni opět jako Ti největší hlupáčci, ale i přes to mám ten film moc rád. Klasika :o))

Philadelphia

1993 drama, etický rozměr
Frequency

2000 thriller, drama, sci-fi
American President

1995 drama, romantický, etický rozměr
Smell of Onion / Cipolla Colt

1976 western, komedie

Hrdina Cibulář :o)). Slavná věta pana Lamba: "Tuhle tvář si svět zapamatuje". :o)))

Battle of the Bulge

1965 drama, akční, válečný
Man Who Would Be King

1975 dobrodružný, etický rozměr

Ohromující síla přátelství a touhy po bohatství a moci. Co všechno je možné dokázat, když má člověk neotřesitelnou důvěru v sebe, v Boha a v přátele. Jak silné musí být pohnutky, aby dokázaly překazit toto pouto. Vynikající film :o).

Falling Down / Chute libre

1993 thriller, komedie, drama, akční, etický rozměr

Braňte slušnost, demokracii a svobodný život. Vzhůru na "zmrdy". Teorie DEFENCE v tomhle snímku  žije :o))).

Grande vadrouille, La / Don''t Look Now - We''re Being Shot at / Don''t Look Now, We''ve Been Shot

1966 komedie
Guns of Navarone

1961 válečný
C'era una volta il West

1968 western
The Good Guys and the Bad Guys

1969 western
Tobruk

1967 válečný
Man Who Sued God

2001 komedie, drama, sci-fi, etický rozměr

Jak využívají některé pojišťovny naší hlouposti.

Week-end a Zuydcoote / Weekend at Dunkirk

1964 drama, válečný, etický rozměr

Dunkirk byla velká porážka, ale vždy je třeba tam hledat lidský rozměr.

Maharaja's Daughter

1994 thriller, drama

síla lásky :o).

Casablanca

1942 drama, romantický

Geniální dílo a jeden z nejlepších US filmů všech dob.

Gone With The Wind

1939 romantický, drama

Starý dobrý Jih se nezadržitelně řítí do záhuby. Z bohaté a prosperující rodiny se vlivem americké občanské války a prohry konfederační armády musí stát noví lidé. Pryč je bezstarostnost a krása Jihu. Scarlett musí dospět a vyrovnat se s novým životem. Kultovní US snímek, zachycující konec jedné velké epochy.

 Lawrence of Arabia

1962 dobrodružný, drama, etický rozměr

Přesvědčení o vlastní pravdě a její následky. Síla charisma a zrady. Může jeden ovlivnit milióny a vyvést je z otroctví ? Může, ale jeho život nakonec skončí v troskách. God save Britania :o)).

Schindler's List

1993 drama, etický rozměr

Jeden muž, skvělý nápad, businnes a nakonec vykoupení pro tisíce trpících lidí.

The Bridge On The River Kwai

1957 válečný, drama, etický rozměr

Jak vyhrát válku v zajateckém táboře a přitom nepomáhat nepříteli ?

Star Wars I až VI

1977, 1980, 1983, 1999, 2002, 2005 sci-fi, drama, dobrodružný, etický rozměr
Star Wars: The Clone Wars, film + animované série I + II

2008, 2009 sci-fi, drama, dobrodružný, etický rozměr

Velmi zdařilý animovaný projekt, který propaguje mj. rytířské pojetí vedení boje.

2001: A Space Odyssey

1968 sci-fi, dobrodružný, horor

Na krásném modrém Dunaji. Ach ty vesmírné valčíky. Nádhera.

E.T. - The Extra-Terrestrial

1982 sci-fi, drama, dobrodružný
Godfather

1972 drama, akční

 

Godfather, Part II

1974 drama, akční
Godfather, Part III

1990 drama, akční
Amadeus

1984 drama
Raiders of the Lost Ark

1981 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, romantický
Close Encounters of the Third Kind

1977 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, romantický
Ben-Hur

1959 historický, dobrodružný, drama, etický rozměr

Přátelství a zrada. Pomsta a etická pravidla. Kdo nakonec zvítězí ?

Dances With Wolves

1990 drama, dobrodružný, romantický
Rocky

1976 drama, dobrodružný, romantický
Platoon

1986 válečný, drama
Patton

1970 válečný, drama
Pulp Fiction

1994 drama, akční,
Untergang

2004 válečný, drama, etický rozměr

Když se odchází ze scény, tak raději za velkého potlesku, než v krizi samotné smrti. Kultovní film.

Kingdom of Heaven

2005 drama, akční, etický rozměr

Obránce svatého města a jeho etický rozměr křesťanství. Né vždy je dobré bojovat, ale jsou chvíle, kdy je to nutné a správné.

Saving private Ryan

1998 drama, akční, válečný, etický rozměr

Jak mnoho jsme schopni obětovat pro záchranu jednoho života ? Kde jsou hranice ceny sebeobětování a rozměr etického chování ve válce ?

Saints and Soldiers

2003 drama, akční, válečný, etický rozměr

Film řeší některé otázky kolem tzv. Malmédského masakru v prosinci 1944 a rozhodujícím způsobem ukazuje nepohodlnou skutečnost, že ve válce naproti sobě stojí především lidské bytosti. Pokud se aktéři válečného konfliktu vzájemně řídí etickými pravidly (např. Ženevská konvence), pak taková válka dostává punc ritualizovaného chování a blíží se tedy o kousek blíže k pojmu tzv. spravedlivé války, pokud tedy vůbec něco takového existuje.

Cold Mountain

2003 drama, akční, romantický, válečný, etický rozměr
Troy

2004 drama, akční, romantický, válečný, etický rozměr
Dirty Dozen

1967 drama, akční, válečný
The Longest Day

1962 drama, akční, válečný, etický rozměr
Battle of Britain

1969 drama, akční, válečný
Bridge Too Far

1977 drama, akční, válečný, etický rozměr

Geniální zpracování německého vítězství u Arnheimu 1944. Konečně jeden film, kde není Wehrmacht prezentován jen jako parta hlupáčků.

Bridge At Remagen

1969 drama, akční, válečný, etický rozměr

 

Band of Brothers

2001 drama, akční, válečný, etický rozměr

 

Glory

1989 drama, akční, válečný, etický rozměr
Cross of Iron

1977 drama, akční, válečný, etický rozměr
Great Escape

1963 drama, akční, válečný, etický rozměr

Podmínky v zajateckých táborech pro spojenecké letce byly pod taktovkou Luftwaffe za druhé světovky v porovnání s koncentráky úplně neskutečné. Respektování ženevských konvencí bylo zajištěno. Gestapo a SD však mimo zajatecké tábory řešilo situaci po svém.

Enemy At The Gates

2001 drama, akční, válečný, etický rozměr
Ghostbusters 1 & 2

1984, 1989 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, komedie
Cyborg

1989 drama, akční, dobrodružný, sci-fi,
War of The Worlds

1953, 2005 drama, akční, dobrodružný, sci-fi,

Příroda na Zemi představuje neskutečné dokonalý ekosystém. Často ji podceňujeme na úkor své všemocnosti pánů tvorstva. Čím inteligentnější tvor, tím více podceňuje stvořenou přírodu a vše v ní :o)). Tak přesně tohle se vymstilo okupantům Země z Marsu :o)).

Escape from New York

1981 drama, akční, dobrodružný, sci-fi

Film zachycuje Manhattan a budovy World Trade center v New Yorku jako obrovské vězení. Jsou zde zavíráni zločinci z celého světa. Jednoho dne zde ztroskotá presidentské letadlo. Jeden ze zločinců je pověřen úkolem zachránit prvního muže Ameriky výměnou za svou svobodu. Režisér snímku ovšem představil také mnoho dalších vizí: poníženého presidenta, sochu svobody obklopenou zdí vězení, zločince, který má stále tolik cti, aby se pokusil zachránit také ostatní lidi a nemyslel jen na svůj život, černošského vůdce podsvětí - zosobnění všeho zla, v neposlední řadě sílu věrnosti při sebeobětování přítelkyně Mr. "mozka" a mnoho dalších elementů. Rozhodně zajímavé vize :o)).

Total Recall

1990 drama, akční, dobrodružný, sci-fi,
Chronicles of Riddick

2004 drama, akční, dobrodružný, sci-fi,
Matrix I, II, III

1999, 2003 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr

Jakou tabletu byste si vzali ? Mnozí z nás by volili věčný spánek a štěstí v neznalosti.

Mad Max: Beyond Thunderdome

 

1979, 1981, 1985 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr
The Day After Tomorrow

2004 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr
Planet Of The Apes

1968, 1970, 1971, 1972 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr
Minority Report

2002 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr
Back To The Future I, II, III

1985, 1989, 1990 drama, akční, dobrodružný, sci-fi,
A.I.

2001 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr
Star Trek: The Motion Picture

1979 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr
Star Trek 2: The Wrath of Khan

1982 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr
Star Trek 3: The Search For Spock

1984 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr
Star Trek 4: The Voyage Home

1986 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr
Star Trek 5: Final Frontier

1989 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr
Star Trek 6 : The Undiscovered Country

1991 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr
Star Trek 7: Generations

1994 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr
Star Trek 8: First Contact

1996 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr
Star Trek 9: Insurrection

1998 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr
Star Trek 10: Nemesis

2002 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr
Final Fantasy

2001 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr
Fifth Element

1997 komedie, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr
Independence Day

1996 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr
Knights

1993 sci-fi, akční, etický rozměr
12 Monkeys

1995 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr
Frank Herbert's Dune 2000

2000 drama, akční, dobrodružný, fantasy, sci-fi, etický rozměr

Naprosto úžasná trojdílná sága o cestě k moci, revoluci, víře, politice a etice.

Children of Dune

2003 drama, akční, dobrodružný, fantasy, sci-fi, etický rozměr

Naprosto úžasné pokračování ságy o cestě k moci, revoluci, víře, politice a etice.

 

Starship Troopers

1997 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr
The 6th Day

2000 drama, akční, dobrodružný, sci-fi, etický rozměr

Klonování a jeho možnost vracet lidem do nekonečna život.

Braveheart

1995 drama, akční, historický, etický rozměr
Alexander the Great

2004 drama, akční, historický, etický rozměr

Síla ženských intrik a mužské spravedlnosti, opravdovosti a velikosti. Geniální dílo.

King Arthur

2004 drama, akční, historický, etický rozměr
The Messenger: The Story Of Joan Of Arc

1999 drama, akční, historický, víra, etický rozměr

Jsou v dějinách osobnosti, které rozhodujícím způsobem pohnou situací. Jejich přesvědčení o vlastní pravdě řídí osudy miliónů. V tomto případě to byla žena.

Joan of Arc

1999 historický, válečný, drama, víra, etický rozměr

Velmi zdařilá verze Johančina příběhu.

Procès de Jeanne d'Arc, Trial of Joan of Arc

1962 historický, víra, etický rozměr

Pokus o historickou rekonstrukci procesu s Johankou z Arku.

Joan of Arc

1948 historický, víra, etický rozměr

Jeden z nejzdařilejších filmů o životě Johanky z Arku. V hlavní roli krásná Ingrid Bergmanová.

Patriot

2000 drama, akční, historický, etický rozměr
Kelly's Heroes

1970 válečný, drama, akční, komedie

Geniální scény, skvělá hudba a nápaditost. Klasika.

1941

1979 válečný, drama, akční, komedie

Japonci útočí na L.A. :o)).

Green Berets

1968 válečný, drama, akční
We were soldiers

2002 drama, akční, historický, válečný, etický rozměr
Top Gun

1986 akční, romantický
Name der Rose

1986 historický, dobrodružný, detektivní, etický rozměr

Kam až je schopno zajít křesťasntví v rámci obhajoby své pravdy ?

League of Extraordinary Gentlemen

2003 akční, fantasy, sci-fi
Dodgeball: A True Underdog Story

 

2004 komedie, etický rozměr

Každý má energii vyhrát a porazit i ty největší hvězdy :o))).

Tristan + Isolde

2006 historický, dobrodružný, akční
Truman Show

1998 sci-fi, drama, etický rozměr

Manipulace a prozření. Potěšení pro milióny :o)).

Kinsey

2004 biografie, drama, etický rozměr

Americká sexuální revoluce. Ale stejně nakonec prohlásil, že s láskou jeto nejlepší a bez ní to nejde :o)).

Labyrinth

1986 fantasy, muzikál
Hitler: The Rise of Evil

2003 biografie, historický, etický rozměr

Jak to všechno začalo s Adou ?

Jerry Maguire

1996 drama, komedie, romantický, etický rozměr
Reign of Fire

2002 fantasy, akční, sci-fi, etický rozměr
American History X

1998 drama, etický rozměr

Ze skinheada k uvažujícímu občanovi. Tragédií je, že stejně se nakonec potvrdily myšlenky, které byly popírány. Pomsta opět zvítězila.

Equilibrium

2002 fantasy, akční, sci-fi, etický rozměr
28 Days Later...

2002 drama, akční, sci-fi, etický rozměr

Nutno vidět, post apokalyptické otázky bytí.

Flash Gordon

1980  

drama, akční, sci-fi

Klasický sci-fi snímek, místy až opravdu kýčovitá pohádka, která má ovšem své nezapomenutelné momenty díky hudbě kapely Queen.

Red Dawn

1984 drama, akční, sci-fi

Zajímavý nápad: pohrát si s myšlenkou na okupaci výsostného území USA komunistickými silami a následným vznikem partyzánského odboje. Jak se z dětí stávají vraždící stroje ? Snímek byl ve své době obsazen začínajícími filmovými "stars", které pak dosáhly obrovských úspěchů: Patrick Swayze, Charlie Sheen, Jennifer Grey apod.

Cherry 2000

1987  

sci-fi, romantický, komedie, akční

Futuristická vize společnosti, kde najít ideální ženu je skoro nemožné. Proto nastupují na jejich místo krásné robotky :o)). Věc má ale háček. Když se do takové krásné, blonďaté robotky opravdu zamilujete a ona se pak porouchá, občas již nejde spravit :o). Nakonec ale hlavní hrdina přece jen zjišťuje (mimo jiné po drsném střetu s obyvateli SKY RANCHE :))), že ideální žena není ani mezi roboty, ani mezi lidskými ženami. Avšak díky vzájemným zážitkům v reálném světě nakonec i hlavní hrdina zjišťuje: vybrat se zde rozhodně dá a pak to stojí za to :o)).

Masters of the Universe

1987 fantasy, sci-fi, akční, komedie

Některé záběry jsou ještě i dnes dosti silné kafe. Každopádně hodně částí filmu je bohužel příliš kýčovitých. Ale i přes to všechno je to stále jeden z kultovních fantasy snímků.

Black Hawk Down

2001 válečný

Americká válka v Africe. Buďme rádi, že je tady v Evropě "božský klid", a že je někde ještě vůbec někdo, kdo neváhá za ten "náš klid" položit život. Něco je propaganda, něco realita, každopádně tohle je dobrej film :o).

Barbarella

1968 fantasy, sci-fi, komedie, etický rozměr

Kultovní snímek generace dětí květů. Války neexistují a jediná možnost jak zničit nepřítele je zdolat ho láskou :o)). V titulní roli krásná Jane Fondová. Film má i přes své stáří neodolatelné kouzlo. Tohle je třeba rozhodně vidět a z jistých důvodů bude tenhle snímek populární asi v každé době :o).

ZULU

1964 válečný, drama

Snímek popisuje heroickou obranu základny britské viktoriánské armády v Jižní Africe - Rorke's Drift ve dnech 22.-23.1.1879. Realita se zde mísí s propagandou, nicméně faktem je, že hrstka Britů dokázala zadržet 4 - 5000 nepřátel a neopustit špatně opevněný opěrný bod. 139 britských vojáků a záložních jednotek, pomocného personálu ubránilo základnu, přičemž padlo 17 Angličanů, 15 bylo raněno, 550 Zulských útočníků bylo zabito a 500 raněno. Toto vítězství se zapsalo do národních dějin Velké Británie. Film byl jednou z prvních velkých rolí Michaela Cainea a natáčel se ještě za dob apartheidu přímo na území Jižní Afriky.

Ewige Jude / Eternal Jew

 

1940 propaganda, drama

Nacistické Německo potřebovalo ukázat po okupaci Polska v roce 1939 jak vypadají Židé v Polsku. Díky promyšlené manipulaci s jistými fakty (četnost Židů ve světové politice, bankovnictví, obchodě, kultuře aj.) o Židovském národě vytvořili v tomto filmu někdy dosti nevkusnou fikci o židovském světovém spiknutí, které se snaží ovládnout tradiční Evropu a celou Zemi (přičemž nacisté usilovali o totéž). Dodnes jsou některé záběry ze snímku neskutečně emotivní a také vzácné, neboť zachycují život v polském ghettu. Jde například o rituální zabíjení zvířat apod. Veřejné promítání tohoto filmu je dodnes zakázáno v Německu a Portugalsku.

Full Metal Jacket

1987 válečný, drama

Vynikající antiválečný film z války ve Vietnamu. Tvrdé prostředí US Marines. Osobní tragédie a hledání smyslu války.

Convoy

1978 akční, komedie, drama, etický rozměr

O tom, že síla přátelství stojí v některých případech i nad nespravedlivými vykonavateli zákona je mimo jiné tenhle film. Nádherné scenérie americké země, skvělá hudba a to vše za volantem masivního tahače. Konvoj postupně oslovil davy lidí, kteří se k němu připojili v touze být součástí něčeho velkého, čím se dá žít a naplnit své monotónní životy. Jsou zde zřetelně vidět jisté prvky z Foresta Gumpa, který se jednou prostě rozhodl a vyběhl na cestu kolem USA :o)). Bylo by rozhodně zajímavé udělat podobný remake Convoye v Česku a jeho prostředí :o).

Highway to Hell

1992 fantasy, komedie, horror
LUTHER

2003 historický, etický rozměr

Skvělý snímek o životních osudech Martina Luthera, který ukazuje neznámou stránku jeho života. Ikdyž místy dosti idealizuje tento film jeho osobnost, dokáže nově vysvětlit napojení Luthera na dolnosaského kurfiřta, kritiku katolické církve a odpustků, apod. Není bez zajímavosti: tento snímek se natáčel také v ČR. :o)).

The Dirty Dozen: The Next Mission

1985 válečná komedie

Major Reisman: "Vojenská logika mne nikdy nepřestane udivovat." :o))))

LITTLE BIG MAN

1970 historický, komedie, válečný, drama, etický rozměr

Velmi zajímavý snímek o krutosti života, lidském šílenství, válce, indiánech, běloších a hledání spravedlnosti a opravdového štěstí. Film otevírá obrovské množství dějových paralel a podotázek o bytí člověka s častým důrazem na jejich komičnost a paradox samotného života. Asi nejsilnější moment snímku představuje vyvraždění vesnice kmene Ponyů gen. Custerem. Rozhodně je třeba tenhle film vidět.

TRON

1982 sci-fi, drama, akční, etický rozměr

Jaké to je stát se programem ? Být rozložen na atomy a prožívat osudy energie v rámci programu. Jestliže jsme my lidé tvůrci programů, jistě mohou také oni k nám vzhlížet jako ke svým stvořitelům :o)). Tenhle film přišel s naprosto novým nápadem ve sci-fi a na výbornou tohle téma rozvinul:o)).

Den, kdy unesli papeže

1995 komedie, sci-fi, drama, etický rozměr

Židovská rodina ve snaze zabránit válkám a světovým problémům, kdy ve zpravodajství vidí neustále krvavé řeže a smrt, se rozhodne podnítit celosvětové hnutí za mír únosem papeže. Vtipným způsobem připravena situace, kdy se podaří uskutečnit světový sen o klidném dni bez válek a vraždění. Rozhodně skvělá komedie :o)).

 

Force 10 from Navarone

1978 válečný, drama, komedie

Pokračování bájných osudů Komanda 10 z Navarone. Tentokrát likvidace přehrady a důležitého mostu na Balkáně. A jako obvykle zasahuje tajemný kufřík a seržant Dusty Miller :o)) .

ZULU DAWN

1979 válečný, historický, drama

Největší porážka v dějinách moderních armád, kterou způsobil kmen ZULU britské armádě v jižní Africe roku 1879. Bitva o "Isandlwana" byla pro Velkou Británii národní porážkou a obrovskou potupou. Tenhle film se pokouší o rekonstrukci bitvy. Jsou zde nádherné scenérie, kostýmy, výprava a duch viktoriánské doby. Prostě tohle je třeba vidět. Film volně navazuje na snímek ZULU z roku 1964 a mně osobně trochu připomíná slavný Gettysburg. Tohle je třeba vidět :o)).

Spartacus

1960 historický, válečný. drama, etický rozměr

Historický velkofilm o povstání otroků v Itálii v 1.stol. př. Kr. Idea svobodného světa bez otroctví je zde probírána opravdu zevrubně a s patřičným patosem. Spartacus byl inspirací pro mnohé rebely v minulosti. Jeho poselství svobody je věčné.

Rules of Engagement

2000 válečný, drama, etický rozměr

Otázky související s dodržováním Ženevských konvencí, armádními povinnostmi, vražděním civilistů, přátelství, zrady, vlastenectví, arabské mentality (střelba z davu civilistů) a zodpovědnosti americké vlády. Vše se zde točí kolem incidentu s útokem na velvyslanectví USA v Jemenu a následného masakru civilního, protestujícího obyvatelstva.

KILL BILL

 

 

2003, 2004 drama, akční, etický rozměr

V době před několika lety, kdy jsem prožíval jedno ze svých nejhorších období v životě:  podařilo se mi shlédnout tento snímek. Často si totiž člověk klade v bezmoci a bez šance změnit prožitou bolest otázky na pomstu. Asi každý z nás si již takové pocity prožil. Někteří se řídí: 1/ křesťanskou etikou a odpuštěním, 2/ jiní ji považují za slabost a chopí se starozákonního oko za oko a zub za zub a 3/ další jsou schopni se mstít do nekonečna a na všech. Asi nejhorší je případ, kdy vám realita, krutost, neustále se opakující příkoří, znemožňují jak rozumnou odvetu, tak pozitivní reakci. Ve filmu Kill Bill se hlavní hrdinka rozhodne zvolit výše popisovanou druhou variantu "oko za oko" a v odvetě vyvraždí své trýznitele. Naopak mou odvetou byla varianta č.1: čekání, víra, odhodlání, tvrdá práce a nakonec s Boží pomocí triumfální vítězství :o). V září 2006 zbýval již opravdu jen kousek k vyřešení :o), nicméně ten nejdůležitější střípek: láska :o)) byl teprve přede mnou :o)).

Tears of the Sun

2003 Válečný, drama, etický rozměr

Bruce Willis jako velitel záchranného týmu v Nigérii je postaven před otázku, zda pomoci jen Američanům, nebo také ostatním lidem v nebezpečí, ale tím porušit rozkazy a ohrozit životy svých mužů. Heroický snímek, který sice velmi idealizuje motivy US armády a historické reality v Nigérii, avšak obrovský etický náboj filmu je jednoznačný. Pokud by Amerika vystupovala tímto způsobem ve světě tak, jako to udělala Willisova jednotka, pak by lidé v jednotlivých zemích pochopili význam slova svoboda, hodnoty křesťanské civilizace a Ameriky. Film má také vynikající hudbu, která se opravdu povedla a vtáhla do děje.

High Noon

1952 western, etický rozměr

Oscarový snímek vypovídající o lidské odvaze, cti a zradě veřejného mínění, které je tolik vrtkavé. Klasický americký western s geniální hudbou.

Love Story

1970 romantický, etický rozměr

Dojemný Příběh velké lásky poznamenané zákeřnou nemocí. Asi každý si to již v životě prožil: obrovské štěstí, naděje a pak pád na dno v momentě když již děláte plány a vypadá to, že vás nic nemůže zastavit. Souznění s bytostí, kterou milujete více než sebe a tragický konec vašeho světa díky jejímu odchodu. Pak je třeba začínat znovu a znovu; o samotě. Vynikající film.

African Queen

1951 drama, romantický, etický rozměr

První světová válka v Africe, etický rozměr viktoriánského koloniálního světa a láska, která vzniká na pozadí souboje s řekou.

Singin' in the Rain

1952 muzikál, romantický, komedie

Legendární muzikál s báječnými písničkami a skvělými kostýmy, obsazením. Vždycky, když je mi smutno, tak se mrknu na tuhletu americkou cestu za štěstím: "Dignity always dignity" :o))))).

Deer Hunter

1978 romantický, válečný, etický rozměr

Slavná romantická oscarová epopej o přátelství, vlastenectví, etice, víře a normálním životě v americkém maloměstě na konci vietnamské války. Film zachycuje skvěle mentalitu lidí té doby, jejich hodnoty, etiku, víru a to vše až do krutého konce. Originální dějové linie představují nápady se zasazením vyprávění příběhu do ruské pravoslavné komunity v USA, která ač vzpomíná na svůj domov a víru, neváhá položit život za novou vlast - Ameriku; pak je zde také silný motiv s tzv."ruskou ruletou", šílenstvím jednoho z hlavních hrdinů a konečné finále, když si ruská ruleta vyžádá svou daň. Na konci zazní "God bless America" což bravurně zapadá do celé koncepce snímku. Rozhodně skvělý film.

 

Cool Hand Luke

1967 drama, etický rozměr

Je to zajímavé, jakým způsobem se v dějinách lidstva objevují rebelové, kteří v momentě, když by se s nimi správným způsobem pracovalo, dokázali by být velkým přínosem pro společnost. Luke chtěl prostě jen žít po svém a být svobodný. Jeho inteligence byla možná příliš veliká na to, aby se podřizoval upjaté společenské morálce a nefér postupům. Chtěl být zároveň jednička ve všem co dělal, chtěl vyhrávat, pravda ne za každou cenu. Byl ochoten dokonce vzepřít se i Bohu jen proto, aby dosáhl tolik vytoužené svobody. Paradoxem je, že právě tento film byl velice podporován u nás před rokem 1989. Nakonec byli kolegové bafuňáři demontováni jako ony pověstné taxametry na začátku filmu :o).

 

Sunset Blvd.

1950 detektivní, drama, etický rozměr

Když je nejhůř, stane se, že potkáte někoho, kdo Vám pomůže a pak najednou zjistíte, že tento člověk je na tom ještě hůře než vy, ikdyž třeba nestrádá po fyzické a materiální stránce. Příběh velké filmové hvězdy němého filmu, která se nemůže vyrovnat s tvrdou realitou svého stáří a konce kariéry, je obrovsky inspirativní. Každá modelka a hvězdička, žena jednou zestárne a odejde. Pak záleží opravdu na tom, jakou má duši a jaké psychické zázemí, aby se s tím dokázala vyrovnat. To platí pro každou ženu, která dokázala být krásná a velká mrcha :o))).

Paths of Glory

1957 válečný, drama, etický rozměr

Vynikající protiválečný film. Nespravedlivě obvinění vojáci ze zbabělosti v průběhu první světové války jsou obhajování svým plukovníkem, který neváhá riskovat vlastní kariéru pro záchranu nevinných lidí. Ve světle dalších odhalení se ukazuje pokrytectví, neúcta k zákonům, cti a etice ve francouzské armádě roku 1916. Vlastní armáda, novináři a vlast požírají své děti, které jim věřili a byly ještě ochotny za ně nasazovat životy. Připadá nám naprosto neskutečné, že se mohla vina člověka určovat na základě losu. Podle mne naprosto geniální "antiwar" snímek se spoustou dalších hlubokých dějových linií.

Victory
1981 dobrodružný, sportovní, válečný, etický rozměr

Jak utéci ze zajateckého tábora pomocí fotbalového zápasu a přitom dodat odvahu a pocit vítězství okupované Francii. Některé filmařské nápady jsou dosti bizarní, nicméně i tak stojí to za to :o).

An American in Paris

1951 muzikál, romantický, komedie

Americký voják se rozhodl zůstat těsně po válce v krásné Paříži a začít zde malovat obrazy. Milí pařížští lidičkové, zajímavé slečny a všudypřítomná hudba, hlavní devizy tohoto filmu. Snímek je ještě dnes velmi svěží, romantický a vyjma jistých zbytečně dlouhých scén a pár "vykřičených" hudebních okamžiků velmi okouzlující :o).

SHANE

1953 western, dobrodružný, etický rozměr

V době, kdy chce člověk zcela změnit svůj život, když si uvědomuje své hříchy minulosti a pokouší se začít znovu, stejně jej nakonec životní krutost a neetické způsoby okolí přinutí k návratu na cestu násilí. Tohle všechno je ovšem za cenu záchrany životů mnoha jiných lidí. Velmi zajímavý film o etice a snaze o hezký život a čest.

 

Gandhi

1982 historický, dobrodružný, etický rozměr

Vynikající film o nenásilném boji proti nespravedlnosti, politice a bitvě s civilizací, která chce spravedlnost pouze pro jednu skupinu lidí -  pouze pro bílé občany impéria. Na druhé straně je zde také krásně ukázáno, že výhrou a svržením společného nepřítele končí jednota bojovníků za spravedlnost a přichází rozbroje ve vlastních řadách a nenávist. Film ukazuje, že jedna osoba díky svému vlivu a přesvědčení může ovlivnit miliony lidí a dát jim víru a sílu změnit svět.

Killing Fields

1984 historický, válečný, dobrodružný, etický rozměr

Krutá realita režimu rudých Khmerů v Kambodži. Snímek inspirovaný skutečnými událostmi ze 70. let 20. století.

JFK

1991 historický, sci - fi, detektivní, etický rozměr

Vražda us presidenta Kennedyho a jak to vlastně všechno mohlo být. Oliver Stone vytvořil silný argumentační snímek, jehož část závěrů byla potvrzena samotnými us úřady a na část si bude muset veřejnost ještě počkat po zpřístupnění utajovaných dokumentů.

Wizard of Oz

1939 pohádka, muzikál, fantasy

Jeden z nejúspěšnějších amerických filmů všech dob. Bájné putování Dorotky (Judy Garland) do země za duhou a hledání mocného čaroděje Oz. Na svou dobu, kdy tento film vznikal (1939), jsou zde opět použity naprosto novátorské nápady a snímek má i po těch letech své neopakovatelné kouzlo.

 

Rear Window

 

1954 detektivní, romantický, etický rozměr

Jaké neskutečné věci může přinést pozorování sousedů oknem do dvora a o tom, jak poznat pravou duši své lásky, vyřešit záhadné zmizení sousedovy ženy. Tak nejen o tomhle je tento snímek. Alfred Hitchcock odvedl vynikající práci.

ALAMO

2004 historický, etický rozměr

Slavná americká bitva o nezávislost Kalifornie o Alamo. Pravda - novější zpracování již postrádá tu správnou dávku patriotismu, nicméně stále to stojí za to.

Sophie's Choice

1982 romantický, etický rozměr

Sophie čelí své lásce, traumatické životní zkušenosti, zrazuje sebe i svou lásku a nakonec se k ní opět vrací, aby dobrovolně nalezla smrt. Velmi zajímavý film.

Thirteen Days

 

2000 politický, drama, etický rozměr

Třináct dní, které otřásly světem. Země na pokraji atomové války. President Kennedy čelí rozhodnutí: jít do války nebo využít politické řešení situace.

Hotel Rwanda

 

 

2004 historický, podle skutečné události, etický rozměr

Naprosto báječný snímek. Černošský provozní hotelu ve Rwandě čelí občanské válce. Jeho respekt ke všem lidem, statečnost a loajalita ke svým zaměstnavatelům i v těžké situaci v ohrožení života je úžasná.Tenhle film mne fakt dostal.

Thank You for smoking

 

2005 marketing movie, etický rozměr

Obhajujeme neobhajitelné a vyhráváme. Kterak byl vynikající lobbyista napraven a ke štěstí přišel. Silný snímek o síle marketingu, reklamy, etice. Tohle je třeba vidět.

You, Me and Dupree

2006 komedie, romantický, etický rozměr

Jak pomoci kamarádovi ke štěstí a nezruinovat si vlastní život. Kde končí vlastní soukromí a začíná sobectví na úkor vlastních přátel. Jak se vyrovnat s tchánem, který Vás nechce akceptovat a spousty dalších dějových linií přináší tento krásný snímek o lidské síle přátelství. Rozhodně si pořiďte Mr. Dupree domů :o)).

Incredibles

2004 komedie, sci-fi

Oddychový kreslený film se spoustou efektů a smyslem pro povinnost, rodinu a čest

Fantasia

1940 fantasy, muzikál,etický rozměr

Walt Disney zpracoval animované fantasie na klasická hudební díla. Velmi zdařilý film, který je vhodný také pro meditace.

Toy Story

1995 fantasy, animovaný, sci-fi, komedie, etický rozměr

Hračky mají také svůj svět a životy. Podnětný introspektivní pohled na jejich vize, ideály a sny.

Toy Story 2

1999 fantasy, animovaný, sci-fi, komedie, etický rozměr

Pokračování zajímavého dílka z roku 1995.

Escape from Sobibor

1987 drama, válečný

Film podle skutečné události ze 14.10.1943, který líčí útěk vězňů z vyhlazovacího tábora Sobibor.

Von Ryan's Express

1965 drama, válečný, etický rozměr

Frank Sinatra na útěku ze zajateckého tábora a to hned s celým vlakem. Velice zdařilý snímek.

Abraham Lincoln

1930 romantický, drama, válečný, etický rozměr

Slavný US režisér D.W. Griffith se pokusil zachytit hlavní mýty a ideální představy o šestnáctém americkém presidentovi Abrahámu Lincolnovi. Rozhodně tenhle starý snímek má pořád své kouzlo :o).

Ladyhawke

1985 romantický, fantasy, etický rozměr

Síla lásky dokáže překonat i kletbu a smrt. Vynikající snímek, který byl bohužel propagován před rokem 1989 hlavně kvůli jedné z hlavních postav: zloduchovi biskupovi.

To Kill a Mockingbird

1962 drama, etický rozměr

Právník, který se nebojí bránit spravedlnost i proti nepřízni veřejného mínění. Do hry zde na víc vstupují rasové otázky na americkém Jihu. Snímek má několik nezapomenutelných dialogů, které se dodnes citují např. v Kongresu USA. Titul byl oceněn třemi Oscary.

North by Northwest

1959 dobrodružný, špionážní, romantický, akční

Špionážní snímek o jednom omylu, který dokázal divoce roztočit karty osudu.

 

Illusionist

2006 romantický, detektivní, drama, etický rozměr

Dojemný příběh lásky a síly člověka změnit svůj osud a nespravedlnost.

Blue Max

1966 válečný, dobrodružný, etický rozměr

Film zachycuje osudy pilota elitní německé válečné letky za 1. světové války. Jsou zde krásně ukázány otázky německé cti, hrdinství, soutěživosti, pokrytectví a zrady. Velice zajímavý snímek, který přináší mnohé ze zapomenuté minulosti rytířských leteckých soubojů 1.w.w.

Rope

1948 krimi, drama, thriller, etický rozměr

Pokus o dokonalou vraždu pod vlivem výuky svého profesora. Film řeší geniálně ukázku toho, jak jsou ve společnosti důležité víra a etika. Řeší situaci: kam až by se dalo zajít v momentě, když by se pustila lidská vášeň a inteligence nekontrolovatelně z řetězu a jakou hrozbou by se stala pro společnost. Stejně tak je zde nastíněna situace, kdyby společnost ovládali pouze Ti nejinteligentnější bez jakýchkoliv etických zásad a mohli rozhodovat o životě a smrti každého jedince.

Polar Express

2004 pohádkový, romantický, etický rozměr

Nádherný animovaný příběh o kráse vánoc a důležitosti víry.

Jingle All the Way

1996 komedie, etický rozměr

Turbomen je zlý sen, noční můra každého otce a očistec za všechny prohřešky, kterých se tatínkové dopustili. Turbomen je hračka a velké přání milionů dětí. Výrobce ale nereaguje moc pružně, a tak plastového panáka sežene jen ten nejrychlejší. Arnold Schwarzenegger chce splnit přání svého syna a dát mu pod rozzářený vánoční stromek, co si bude přát. Doufal, že se jen zeptá, zajde do nejbližšího hračkářství a jednoduše za rozmary svého potomka zaplatí. Musí ale napnout všechny své titánské síly, vyvinout obrovskou rychlost i důvtip a přečkat přehršel nástrah, aby nakonec tu zatracenou umělohmotnou postavičku získal.

 

Triumf Vůle

Dokument vom Reichsparteitag 1934

1935 propaganda, historický

Tak tohle je mistrovský kousek německé propagandy. Leni Riefenstahlová tehdy dokázala dělat opravdu na tu dobu s politickým filmem divy. Rozhodně z historického hlediska zajímavý snímek. Ona ta atmosféra doby je tam stále velice silně cítit. Je třeba poznat i tuto stránku dějin.

Elvis Presley in Concert 1977

also named: Elvis in Concert

1977  hudební dokument

Poslední koncert Elvise s dojímajícím proslovem jeho otce po jeho tragické smrti a anketou, která monitoruje fenomén Elvis v 70. letech minulého století s důrazem na Elvise jako věřícího člověka.

Stargate SG-1

1997-2007 sci-fi, fantasy, etický rozměr

Jeden z nejdéle vysílaných a nejrozsáhlejších sci-fi seriálů všech dob. Zpočátku jsem tyto série neměl v oblibě, ale po shlédnutí všech částí jsem změnil názor. Je škoda, že poslední devátá a desátá řada již nevzbudily takový ohlas a vedly postupně k ukončení vysílání. Zrodil se zde nový fenomén, který po skončení Star Trekovských seriálových dob vytvořil novou tradici :o))).

What a Girl Wants

2003 komedie, etický rozměr

Oddechová komedie o tom, jak udělat z Američanky dámu z vyšší společnosti, zachránit vztah jí a jejího otce, odhalit hrůzný podvod, který stál jejího otce a matku desítky let lásky. Ale nakonec vše dobře dopadne :o)))). Film také zajímavě pojímá sféru vysoké politiky.

 

Juana la Loca

2001 drama, historicko - revizionistický, etický rozměr

Krutý příběh španělské královny a jejího nevěrného muže. Pokud odhlédneme od historické reality, najdeme zde neskutečně hluboký a silný příběh lásky, společenských konvencí a touhy po věrnosti. Velmi zdařilý snímek.

Dune

1984 sci-fi, fantasy, dobrodružný, etický rozměr

Kultovní snímek Davida Lynche podle knihy Franka Herberta: Dune. Silný mysticizmus snímku, doprovázený poznáním o krutosti a hrůzách každé revoluce plynoucí z pomsty a nenávisti, k nám stále promlouvá i v těchto dnech. Film má stále vynikající atmosféru a příběh. Zahrál si zde mj. také Sting :o)).

Enterprise

 

2001-2005 sci-fi, fantasy, dobrodružný, etický rozměr

Další ze série kultovních trekovských seriálů. Kapitán Kirk by se konečně mohl podívat na svého hrdinu v akci :o)) Jonathan Archera :o).

 Konference ve Wannsee

1984 historický, etický rozměr

V zimě roku 1942 německé armády mrzly a hladověly v zasněženém Rusku. Amerika už byla ve válce. Hitlerův sen o říši, trvající tisíc let, byl poprvé ohrožen, vítězství rozumu a spravedlnosti však bylo ještě v nedohlednu. V té době dostalo patnáct vysokých německých funkcionářů od svých velitelů a ministerstev rozkaz vydat se do tichého sídla ve Wannsee, daleko od krize na frontě. Reinhard Heydrich, Adolf Eichmann, Wilhelm Stuckart, Gerhard Klopfer a další se sešli, aby projednali jeden jediný bod setkání: konečné řešení židovské otázky. Během dvou hodin tito muži navždy změnili svět...O poradě, která se v tomto zámečku pod nejpřísnějším utajením odehrála, se zachoval jediný záznam: kopie Martina Luthera, sekretáře ministerstva zahraničí. Nalezli ji v roce 1947 američtí vyšetřovatelé v archivu ministerstva a na jejím základě byl zrekonstruován průběh celého setkání. V téměř reálném čase sleduje divák chladné, emocemi nezatížené jednání o tom, jak ze světa odstranit jednu celou lidskou rasu. Jednání, jehož výsledkem bylo 6 miliónů ztracených životů...Snímek, jímž si připomínáme 65. výročí této události, získal řadu mezinárodních cen, nejvýznamnější z nich jsou Zlatý glóbus pro Stanleyho Tucciho za roli Eichmanna, a Cena Emmy za scénář (Loring Mandel) a hlavní roli (Kenneth Branagh za Heydricha - ten byl mj. nominován i na Zlatý glóbus).

 

Eragon

2006 fantasy, etický rozměr

Úžasný snímek, který se pokouší navázat na slavnou tradici Pána prstenů a to se skoro povedlo. Film má dosti dobrou hudbu a skvěle vypracovaný dějový vztah mezi drakem a jezdcem. Je jen škoda , že snímek končí příliš brzy. Neškodilo by jej pořádně natáhnout a dovysvětlit pořádně děj tak, jako to bylo u Pána prstenů. Inu ale další díly se připravují a tentokráte již to bude opravdu o té opravdové a správné dávce fantasy. Za sebe mohu říct, že jsem opravdu rád, že tyhle snímky oslavující hrdinství, čest apod. stále ještě někdo natáčí a že jsou hodně populární. Nuže vzhůru za dalšími snímky :o).

Shallow Hal

2001 komedie, rodinný, a hlavně etický rozměr

Bravurní snímek pojednávající o fyzické kráse, která nebere ohledy na krásu duše. A o tom hovoříme: krásna slupka a duše z kamene - tzv. ideál dnešního světa. Tohle to velké křesťanské téma je zde skvěle rozvinuto na vztahu dvou lidí, kteří se zdánlivě fyzicky nikdy nemohou přitahovat.

Sound of music

1965 muzikál, rodinný, etický rozměr

Krásná rakouská země, hudba a láska na pozadí neblahého roku 1938 a tragického obsazení Rakouska nacisty.

Day the Earth Stood Still

1951 drama, thriller, sci-fi

První setkání s mimozemskou civilizací a poselství o světě bez násilí. Jak toho dosáhnout ? Ve snímku se rozpracovává idea Jonathana Swifta, vyjádřená v jeho díle Utopia. Aby se zabránilo válkám, odevzdají lidé část své svobody robotům hlídačům, kteří každou agresi tvrdě ztrestají. Film zachycuje zajímavé reálie Washingtonu na začátku 50. let.

Coyote Ugly

2000 romantický, etický rozměr

Mladá a krásná písničkářka chce začít svou kariéru ve velkoměstě a dokázat velké věci. Jak již to ale v životě bývá realita bývá často nepříznivá lidským ideálům a snům. Velice příjemný romantický snímek :o).

Zítra vstanu a opařím se čajem

1977 komedie, sci-fi, etický rozměr

Naprosto geniální česká komedie e etickým rozměrem ve vztahu k těžkému tématu druhé světové války a cest do budoucnosti.

4 vraždy stačí drahoušku

1970 komedie

Slavná česká komedie :o). Tady mýdlo, ručník :o))

Wall Street

1987 drama, etický rozměr

Vynikající snímek o businessu a obchodu s akciemi. Hlavní hrdina nakonec přece jen poznává, že svět hodnot "Only money" je cestou do pekel a rozhodne se správně respektovat loajalitu, rodinu a etické hodnoty. Nese však za to těžký trest a uznání své viny. V tomto filmu exceluje rodina Sheenů a Michael Douglas. Tohle musíte vidět.

Groundhog Day

1993 komedie, sci-fi, etický rozměr

Velmi populární snímek o cestě k nápravě silně egoistického moderátora TV zpráv počasí. Geniální nápad použít jeden den, který se neustále, do nekonečna, opakuje tak dlouho, dokud člověk nepřijde na to, co je v životě důležité a jak změnit svůj charakter a získat lásku. Od jednoduchého poznání, které pramení z možnosti dělat si cokoliv, protože se každý den opakuje (můžete umřít, zabíjet, dělat co chcete bez zábran a zítra je to zase tak jako včera) se postupně hlavní hrdina propracovává k poznání o nesmyslnosti takové existence, až nakonec přichází objevení správné cesty v pomoci bližnímu a nalezení lásky a tím i konečnému vysvobození z nekončící časové smyčky. Někteří lidé by dneska takový zážitek opravdu potřebovali :o)).

Last Emperor

1987 historický, etický rozměr

Životní příběh posledního čínského císaře. Historická epopej, která nám pomůže pochopit malinký kousek čínských dějin.

Message story of Islam

(Message)

 

1976 historický, etický rozměr

Velice srozumitelným a citlivým přístupem podány dějiny vzniku Islámu. Vynikajícím způsobem jsou zde vykresleny důvody vzniku Islámu, boje o jeho udržení a vykreslení jak mírových priorit Islámu, tak důvody, proč Korán tolik podporuje spravedlivou válku. Utrpení hrdých Arabů bylo velice rozsáhlé a souboje mezi rody a starými bohy vedly na rozdíl od učení Ježíše k vypracování etiky spravedlivé války a jejího včasného zakončení a v případě vítězství odpuštění. Pokud v dnešní době hledáme mosty mezi pochopením Islámu a křesťanství, Ježíšova poselství o nastavování zlu druhé tváře a odporování mu pasivním odporem, tak v Koránu nacházíme právo na spravedlivou a eticky vedenou válku. Rozhodně je ve filmu spousta dalších důležitých momentů, které by vyžadovaly hlubší rozbor.

Wind That Shakes The Barley

2006 drama, válečný, historický, etický rozměr

Tragický příběh Irské republikánské armády. Vlivem  krutého chování britských vojáků v Irsku vznikla IRA jako odpověď na smrtelné incidenty a ponižování civilních obyvatel. Následovala válka, která vyústila ve vznik irského státu a vytvoření kompromisu mezi GBR a lidem Irska. Část IRA se rozhodla akceptovat mírové podmínky a nový stát. Část se rozhodla dále bojovat i proti svým bývalým druhům z IRA a vůli katolické církve. Vznikly tak neskutečné tragédie, kdy se původní spravedlivá obrana změnila v občanskou krutou válku. Vynikající snímek o nesmyslnosti vraždění, lidské krutosti a neschopnosti se dohodnout.

In The Name Of The Father

1993 drama, historický, etický rozměr

Neskutečně silný snímek podle skutečné události, která otřásla justičním systémem Anglie. Na počátku 70. let 20. století opět zuřila válka mezi IRA a GBR vládou. Kritická situace v Ulstru aj. místech se dala zvládat pouze při nasazení velkého množství speciálních sil. Vyhrocená situace, bombové útoky, chudí Irové a bezvýchodné situace. Tak se také stalo, že IRA přenesla své válečné operace na území Anglie. Po tragickém teroristickém útoku s pěti mrtvými mladými lidmi byla neprávem obviněna řada Irů a hlavně rodina Gerryho Conlona (Day-Lewis) . Následoval soudní proces. Policisté si včas vynutili přiznání násilím. Veřejnost byla na straně obžaloby. Soud pak poslal nevinné lidi za mříže. Po 15 letech strávených neprávem ve vězení došlo k obnovení případu a odvolací soud původní rozsudek v případě části odsouzených zrušil. Mezitím ale otec hlavního obviněného ve vězení zemřel. Mladý hlavní hrdina přísahal, že bude ve jménu svého otce bojovat dále za spravedlnost a plné očištění jména své rodiny a ostatních nevinně obviněných. Je neskutečné, že se takový případ mohl udát ještě v tak civilizované zemi, jakou je GBR. Otřesné svědectví nevinně odsouzených lidí a celé rodiny (byl zde i sedmnáctiletý chlapec, který odcházel po zrušení rozsudku jako 32 dospělý muž z vězení) je neskutečné. Tenhle film doporučuji ke shlédnutí každému, kdo nevěří na manipulaci s fakty a rozhodováním v jistých kauzách na objednávku. Budiž však také řečeno, že ona justice, která pochybila, svou chybu také napravila.

Bloody Sunday

2002 drama, akční, historický, etický rozměr

Dramatizace podle skutečného průběhu tzv. "Krvavé neděle" v Severním Irsku, městě Londonderry (Derry). Za tento krvavý masakr byly příslušné oddíly 1. britské výsadkové divize vyznamenány a dodnes nebyl nikdo potrestán. Vyšetřovací komise neshledala porušení zákona. Tenhle film je nutné vidět pro pochopení tragiky situace a vzrůstu moci IRA na počátku 70. let minulého století. Tehdejší poslanec Ivan Cooper řekl těšně po té, co mu před očima zastřelili kamaráda, který s bílou zástavou šel pomoci jinému postřelenému kamarádovi: "I just want to say this to the British Government... You know what you've just done, don't you? You've destroyed the civil rights movement, and you've given the IRA the biggest victory it will ever have. All over this city tonight, young men... boys will be joining the IRA, and you will reap a whirlwind."

Siworae (Il Mare)

2000 romantický, sci-fi, etický rozměr

Krásný jihokorejský film o ztracené a znovunalezené lásce, u jejíhož zrodu stála poštovní schránka a spojení minulosti s budoucností. "Důvod, proč trpíme, není proto, že naše láska je u konce, ale proto, že pořád pokračuje. I když už je po lásce...Někdo, kdo je zamilovaný, je krásnější než někdo, kdo ne. I když třeba dotyčná právě svoji lásku ztratila."
 

Goodfellas

1990 gangsterka

Uchváceni mocí a penězi se nakonec navzájem zradili a zlikvidovali.Film inspirovaný skutečnými událostmi.

Finding Neverland

2004 historický, fantasy, etický rozměr

Hledání země nezemě a toho dobrého v nás. Skutečný příběh autora Petra Pana.

 

Little Miss Sunshine

2006 komedie, rodinný, etický rozměr

Hezký snímek o rodině tzv. "looserů", kteří soupeří se současnou společností "Only money" a nakonec zjistí, že k úspěchu stačí vědomí vlastní lásky a rodinných hodnot. Stávají se úspěšnými právě tímto poznáním. Vynikající scénou je např. konfrontace hlavní hrdinky s nafintěnými barbínami a nebo marketingové finty otce rodiny.

Pan's Labyrinth

2006 válečný, historický, fantasy, etický rozměr

Naprosto skvělý film, který trochu připomíná začátkem a atmosférou "The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe". Hrozně se mi líbil nápad zasadit děj filmu do roku 1944 a francova Španělska. Sice to tam kolegové filmaři s líčením "El Capitano" :o)) přehnali, ale jinak Vás snímek naprosto vtáhne jak do děje, tak do úžasného světa temné fantasie.

Walk the Line

2005 životopisný, romantický, etický rozměr

Kdysi jsem velmi obdivoval Johnnyho Cashe i s jeho křesťanským publikem. Tento životopisný snímek je o něm, o jeho obrovské lásce a zároveň vzpouře proti společenským konvencím, nepochopení a výčitkách jeho otce, manželky a konečném smíření, získání životní lásky. Skvělé dílo :o).

Invasion of the Body Snatchers

 

1956 sci-fi, thriller

Kultovní sci-fi o možnosti vytvoření kopií lidí mimozemšťany, které by byly bez emocí a tedy mohly vytvořit svět bez válek a násilí, zášti atd.

Last King of Scotland

2006 drama, historický, etický rozměr

Příběh Ugandského vládce Idi Amina. Africká představa o vládě a konečná cesta k diktatuře, paranoii a válce.

Michael Collins

1996 životopisný, historický, drama, etický rozměr

Životní osudy zakladatele IRA.

Merchant of Venice

2004 drama, historický, etický rozměr

Zpracování klasického díla W. Shakespeara. Kultovní příběh o lidské tragédii, diskriminaci Židů ve středověku a potřebě zákonného rámce, který se však dá překonat láskou a opravdovou křesťanskou vírou. Židé, tolik pronásledovaní a přesto mocní díky svým schopnostem vládnout penězi a půjčovat je na úrok (zákaz pro křesťany), měli panickou hrůzu z nedodržování zákona světské moci. Díky striktnímu respektu k zákonům měli jistotu, že nebudou vystaveni rabování a pogromům. Protože křesťanská šlechta často potřebovala pro své hýření a radovánky mnoho peněz, neváhala si s radostí půjčit od Židů, kterými tolik pohrdala. Shylock (bohatý Žid) se rozhodne půjčit, ale protože výměnou za peníze nechce úrok, ale libru křesťanského masa v případě porušení termínu splatnosti, roztáčí se postupně tragický příběh s mnoha peripetiemi. Nakonec sám Shylock přichází ve své hrůze o všechno, neboť tolik lpěl na dodržování zákona, že by pro něj i zabil a pomstil tak sebe a všechny Židy za veškeré příkoří. Tady se ovšem dostává ostře do kontrastu a rozporu jak s Tórou, tak s křesťanským Ježíšovým učením. Jedině člověk, který přišel o všechno, pochopí tragédií Shylocka a důležitost odpuštění také pro dnešní svět. Sveřepá touha po pomstě nakonec samotného Shylocka zničila prostřednictvím lásky a zákona (ikdyž na zákon právě Shylock spoléhal). Velmi zajímavý příběh a rozhodně má obrovské nadčasové poselství.

Catch me if you can

2002 životopisný, drama, etický rozměr

Skutečný příběh geniálního podvodníka Franka Abagnale Jr.

United 93

2006 historický, drama, etický rozměr

Příběh statečných pasažérů na palubě uneseného letadla U 93.

Bunker

1981 historický, drama, etický rozměr

Anthony Hopkins jako Adolf Hitler a americké zpracování posledních vůdcových dnů. Německý film Untergang je rozhodně lepší, nicméně i zde jsou některé zajímavé momenty: jako například možnosti útěku z obklíčeného Berlína v dalekonosných letadlech, plačící Hitler apod. Jediný problém opět představuje osobnost A. Speera, na jehož vzpomínkách je evidentně založena většina filmu. Každopádně tento předstupeň bravurního Untergangu stojí za shlédnutí.

V for Vendetta

2005 sci-fi, drama, etický rozměr

Tento snímek je varováním před manipulací politiků s lidmi pomocí médií a bezpečnostních složek. Zároveň klade otázky za jakých podmínek mohou občané pozvednout zbraň na svou obranu před všeobjímající mocí televize a tzv. výzkumů veřejného mínění. Kdy se stávají sami revolucionáři vrahy a kdy jde o obranu lidské svobody.

Untouchables

1987 historický, drama, etický rozměr

Velký AL Capone si myslel, že je všemocný. Dostal jej však team tzv. Nedotknutelných. Zaplatili za to však velmi tvrdě. Kevin Costner a Sean Connery v kultovním filmu.

Emploee of the Month

2006 komedie, etický rozměr

Tenhle film asi s nadšením sledovalo mnoho zaměstnanců supermarketů :o). Podařilo se zde nejen podat motivační prvky marketingového řízení obchodních domů a motivace zaměstnanců, nýbrž také poukázat na důležité etické otázky související s lidským chováním jeden ke druhému v rámci bezútěšného systému "Only money". :o).

Shanghai Express

1932 dobrodružný, drama, romantický, etický rozměr

Na pozadí komunistického převratu v Číně 30. let minulého století se rozehrávají lidské osudy v Šanghajském expresu, včetně obnovení velké lásky. Snímek krásně zachycuje některé dobové stylizace, např. falešného fr. důstojníka, charakterního Brita atd. Tenhle film znamenal zlom a výstřel k raketovému úspěchu Marlene Dietrichové.

Garden of Allah

1936 romantický, etický rozměr

Na tomto snímku je velmi důležitá myšlenka povinnosti, věrnosti a cti. Mnich, který zběhne od své řehole, hledá novou sílu žít. Zdálo by se snad, že ji nalezne v novém vztahu se ženou, která také silně věřící, hledá stejný životní smysl. V poušti však přicházejí na to, že ona ho stále více a více miluje, ale on se nemůže zbavit pocitu odpovědnosti za skutek své zrady, kterou udělal a také zjišťuje, že ani obětí a vášeň, láska jeho ženy mu nemůže vrátit klid duše a radost z Boží lásky. Opouští svou ženu a ona se s ním loučí na prahu kláštera, kde spokojen a s novou nadějí nastupuje znovu cestu k Bohu.

Ghost Rider

2007 fantasy, thriller, etický rozměr

Pokud odhlédneme od efektů, tak film čerpá z některých teologických otázek. I přesto, že by se mohlo zdát, že jde o pouze akční podívanou, film má své zvláštní kouzlo (mj. také díky milostné zápletce) a mystickou náplň. Rozhodně neuškodí se na něj mrknouti :o).

Siddhartha

1972 fantasy, romantický, etický rozměr

Adaptace románu Hermanna Hesseho o hledání smyslu života. Silný snímek pro pochopení Indické a buddhistické kultury.

300 Spartans

1962 historický, válečný, etický rozměr

Slavná a dnes již bohužel zapomenutá adaptace bitvy u Thermopyl. Velmi zdařilé dílko.

Blaue engel

1930 drama, etický rozměr

Velmi slavný snímek, popisující realitu německé společnosti 30. let. minulého století. Obrovská tragédie věrného služebníka německého státu a společnosti, váženého pana profesora, který ztratil hlavu pro krásnou ženu v jednom baru (tolik toužící po lásce, kterou nepoznal), aby pak nakonec pro ní zrazen a zesměšněn obětoval všechno, včetně své cti, věrnosti, osobní důstojnosti a nakonec i života. Touha vrátit v zoufalství vše zpět a konečná smrt profesora na školní katedře vyznačují hloubku tragičnosti příběhu.

Raise Your Voice

2004 romantický, etický rozměr

Opět jeden z hezkých příběhů napsaných pro krásnou blondýnku Hilary Duffovou.

Lizzie McGuire

2003 romantický, etický rozměr

Další z hezkých příběhů napsaných pro krásnou blondýnku Hilary Duffovou.

Young Mr. Lincoln

1939 životopisný, historický, etický rozměr

Patriotický snímek o mládí Abrahama Lincolna, který jako mladý kandidát na republikánského senátora a právník samouk obhajuje s vírou ve spravedlnost a lidskost neprávem obviněné bratry u soudu. Film je prodchnutý vírou, vlastenectvím a přitom místy skvělým humorem. Tohle je třeba vidět :o).

Elephant Man

1980 drama, etický rozměr

Byl tak škaredý a prožil tolik bolesti a přitom byl velmi inteligentní a citlivý muž. Hodnocen pouze podle vzhledu narazil na sklonku svého života na lásku a pochopení. Dnes již zapomenutý snímek Davida Lynche, který nese obrovské poselství směrem k dnešnímu kultu krásy.

Freedom Writers

2007 drama, podle skut. událostí,  etický rozměr

Američané dokáží velmi dobře uchopit téma naděje pro problémové studenty ze sociálních rodin. Vše záleží na opravdovém osobním přístupu a smyslu studentské práce ve škole pro jejich budoucnost. Musí být přesvědčeni, že to co dělají bude mít smysl. Povrchní vyučovaní bez vytvoření opravdové rodiny ve třídě vede jen k nedůvěře a odmítání látky, neřku-li hodnot společnosti, která učí studenty svým hodnotám. Velmi zajímavý snímek se silnou vypovídací hodnotou např. pro naší Rómskou komunitu.

Lake house

2006  romantický, etický rozměr

Zdařilá kopie jihokorejského snímku Siworae s některými novými momenty.

Golden Earrings

1947 válečný, romantický, etický rozměr

Naprosto vynikající film s hereckou hvězdou Marlene Dietrichovou. Probírá se zde příběh ve válečném Německu a do něj vstupuje Rómská komunita, která nakonec ukazuje svou věrnost, lásku a pomoc. Škoda, že je tento kultovní film dnes již zapomenut, neboť vytváří velmi positivní povědomí o Rómech, dává také lepší pochopení jejich způsobu života kolem poloviny minulého století. 

Song of songs

 

1933  romantický, etický rozměr

Mladá nevinná dívka poznává svou první velkou lásku. Inspirována Biblí a její Písní všech písní věří na její opravdovost. Obrovské zklamání a deziluze jí však nakonec předhodí vstříc životu kurtizány, aby nakonec také ona odpustila a vrátila se ke své velké lásce.

Scarlet Empress

1934 životopisný, historický, romantický

Romantizující příběh Kateřiny Veliké v Rusku 18. století s mnoha surrealistickými momenty. Příběh je příliš založen na denících samotné Kateřiny bez percepce jiných zdrojů. Rusko je zde vnímáno jako velká země teroru a šílených vládců. Kateřina, mladá německá dcera z knížecího rodu vlastním jménem Sofie, prý Rusko nakonec zachránila. Film nepostrádá komiku - manžel Kateřiny Petr - a především nádherné kostýmy, hudbu.

Dead man walking

 

1995 drama, etický rozměr

Otázky viny a trestu, otázky trestu smrti a odpuštění.

An Unfinished Life

2005 drama, romantický, etický rozměr

O důležitosti hledání hezkého života a naděje, good relationships :o).

Romeo, Julie a tma


 

1997  romantický, etický rozměr

Televizní zpracování slavné novely Jana Otčenáška vypráví příběh lásky dospívajícího chlapce a židovské dívky uprostřed války v době heydrichiády. Ester hledá úkryt, který jí Vojta poskytuje s vědomím rizika života. Od této chvíle se situace protagonistů příběhu stává jakýmsi existencionálním ostrovem, na kterém se prověřují základní lidské hodnoty - láska, smrt, věrnost i zrada. Tento zážitek předznamenává hlavního hrdinu příběhu na celý život. Komorní drama ztvárněné Karlem Smyczkem pozoruhodnými uměleckými prostředky je účinné svou naléhavostí a má nadčasovou platnost. Scénář je dílem zkušeného autora Petra Zikmunda.
 

Lola rennt

1998 thriller, etický rozměr

Jak je důležitých v životě člověka dvacet minut. Jakou sílu má láska ve společnosti Only money.

Pogoda na jutro

2003 drama, etický rozměr

Józef Kozioł, někdejší učitel tělocviku, už sedmnáct let přebývá jako bratr Józef v klášteře, kam se v těžkém okamžiku svého života ukryl před komunistickými represemi. Nyní však musí zastoupit nemocného bratra v hudebním souboru, který se má zúčastnit festivalu Sacrosong. Izolace v klášteře způsobila, že si ani neuvědomuje, že padl komunistický režim. Během vystoupení na ulici jej náhodou poznává žena a syn. Církevní orgány jsou otřeseny a bratr Józef je s okamžitou platností vypovězen z kláštera. Manželka ho ze soucitu vezme do domu svého nového partnera, bohatého podnikatele. Ale po návratu do rodiny už nic není jako dřív. Začíná drsný souboj se systémem "Only money". ... Oblíbený divadelní a filmový herec, úspěšný scenárista a režisér - to všechno v sobě ztělesňuje polský tvůrce Jerzy Stuhr. Studoval polonistiku a herectví, v 70. letech se v televizi výrazně uplatnil jako spoluscenárista a jeden z hlavních protagonistů úspěšného televizního kabaretu Setkání s baladou, který byl vysílán jednou týdně. První výraznou filmovou úlohu ztvárnil v snímku Amatér, další působivé postavy pak ztělesnil v osobitých variacích na žánr sci-fi Válka světů, O-bi, O-ba Zánik civilizace a psychologicky laděném příběhu Hrdina roku. Filmových rolí vytvořil desítky, nezapomenutelnou zůstává jeho postava Maxe ve sci-fi komedii Sexmise režiséra Juliusze Machulského, u něhož později hrál také ve filmech Kingsajz, Kiler, Kiler a ten druhý. Řadu let vystupoval jako herec v krakovském Starém divadle a v současné době je rektorem na tamní divadelní fakultě, kde také vyučuje herectví. Na počátku 90. let napsal knihu sebereflexí Srdeční záležitost. Jako filmový režisér debutoval snímkem Seznam cizoložnic, více však zaujal v roce 1997 svým druhým celovečerním filmem Milostné příběhy, pak následovaly jeho režie titulů Týden ze života muže a Velké zvíře. Ve své působivé hořké komedii Počasí na zítra nabízí Jerzy Stuhr karikaturu aranžovaných předvolebních mítinků a předstíraných televizních show, které vnikají do naší reality stejně jako drogy, cynismus a nezájem o nejbližší. V tomto příběhu také neopakovatelným způsobem ztvárnil úlohu Józefa Kozioła.

Before Sunset

2004 romantický, etický rozměr

Na tento snímek mne upozornil můj kamarád, který zde také nalezl mnoho ze svého života. Pro mne je film mementem na mou největší životní lásku z roku 2004. Zajímavé je, že snímek vznikl ve stejném roce, kdy jsem prožíval jak obrovské krátké štěstí, tak neskutečné zklamání (obdoba s filmem - měl jsem francouzskou verzi-:o))))))...). Gesta, způsob vyjadřování, vizáž, dokonce jisté dialogy, Paříž, přetvářka, herectví a přitom v jistých chvílích totální odevzdání a přitom tak málo snahy o pochopení opravdovosti dané chvíle (možná díky malým životním zkušenostem mé lásky) to všechno mne vedlo opět po shlédnutí filmu k hlubokému zamyšlení nad životními osudy z onoho kouzelného roku. Obzvláště výstižná pasáž z díla je tato: "Myslím, že jak jsem psal tu knihu, že jsem jakoby něco stavěl...abych nezapomněl detaily těch časů, které jsme spolu prožili. Něco jako upomínku, že jsme se kdysi opravdu potkali.
Bylo to skutečné, stalo se to. Jsem ráda, že to říkáš, protože... Chci říct, že se vždycky cítím jako zrůda, protože se nedokážu takhle odvázat. Lidé mají aférku, nebo celý vztah...rozejdou se a zapomenou. Jako by zkrátka změnili značku cereálií. Mám dojem, že jsem nikdy nedokázala zapomenou na kohokoliv s kým jsem byla...protože každý měl určité kvality.
Nelze někoho nahradit. Co je pryč, je pryč. Každý vztah, který skončí, mě trochu poškodí. Nikdy se z toho úplně nedostanu. Proto si dávám takový pozor...protože to moc bolí. Ani jedna noc. To obvykle nedělám...protože by mi v tom člověku chyběla ta světskost. Jako ta má posedlost malými věcmi. Možná jsem blázen, ale když jsem byla malá...máma mi vždycky vyčítala, že chodím pozdě do školy. Jednou mě sledovala, aby zjistila proč. Dívala jsem se na kaštany jak padají ze stromu a kutálejí se po chodníku...na mravence jak lezou přes cestu, nebo jak list vrhá stín na kmen stromu. Malé věci. Myslím, že s lidmi je to stejné. Vidím v nich malé detaily...které mnou hýbají a budu je pak vždycky postrádat. Nelze nikoho nahradit... protože každý je stvořen z těch malých krásných detailů. Jako když si vzpomenu na tvé vousy, které byly sem tam zrzavé...a jak svítilo slunce...to ráno co jsi odjel. Pamatuji si to a chybí mi to. Fakt cáklý, co ? Teď je mi to jasný. Chceš vědět, proč jsem tu blbou knihu napsal ? - Proč ? - Aby se to dostalo i k tobě do Paříže...a abych k tobě mohl přijít a zeptat se,
Kde jsi kruci byla ? Ne... tušil jsi, že tu dnes budu ? Vážně. Myslím, že jsem to napsal, abych tě našel. No to je... Vím, že to není pravda...ale je to od tebe hezké. - Myslím, že to je pravda.
Jaké jsme měli šance, že se opět potkáme ? Po tom prosinci bych řekla, že asi nula. Ale stejně nejsme skuteční, ne ? Jsme jen postavičky ve snu jedné staré paní. Která je na smrtelné posteli
a vzpomíná na své mládí. Takže bychom se určitě potkali. O můj Bože. Proč jsi jen v té Vídni nebyla ? - Řekla jsem proč. - Já vím. Jen...Rád bych, kdyby jsi tam byla. Naše životy mohly být tak jiné. Myslíš ? Jo, myslím. Možná ne. Možná bychom se po čase začali nenávidět. Tak jako se nenávidíme teď ? Víš, možná jsme...Možná nám to klape jen na krátké chvíle...procházet se po evropských městech v teplém počasí. Bože. Proč jsme si jen nedali
ta telefonní čísla, nebo tak něco ? Proč jsme to neudělali ? Protože jsme byli mladí a hloupí.
Myslíš, že pořád jsme ? Myslím, že když jsi mladý, tak zkrátka věříš...že najdeš spoustu lidí se kterými se spojíš. Později zjistíš, že to se stává jen zřídka. Jo, můžeš to zničit. Rozpojit.
Minulost je minulost. Bylo to tak určeno. Vážně tomu věříš ? Že vše je předurčeno ? No, svět může být míň svobodný, než si myslíme. Jo ? Když máš dvě stejné podmínky, výsledek bude vždycky stejný. Dva atomy vodíku, jeden kyslíku a máš vodu, vždycky. Ne, já myslím, kdyby tvá babička žila o týden déle ? Nebo umřela o týden dříve ? Nebo dokonce o dny ? Věci mohly být jinak. - Takhle nemůžeš myslet, to je... -Většinou takhle myslet nemůžeš, ale... Je to jenom jedna věc, na které záleželo. Když jsem se měl ženit, myslel jsem na to celou dobu. Dokonce na místě, byl jsem v autě, kámoš mě vezl...já jsem koukal z okna a viděl jsem tebe...a nebyl jsem daleko od kostela...zavřel jsem deštník a vstoupil na...roh třinácté a Broadwaye. A připadalo mi, že se zblázním. Ale teď si myslím, že jsi to byla ty. Bydlela jsem na jedenácté a Brodwayi. Vidíš ?"

 

Clockwork orange

1971 drama, etický rozměr

Stanley Kubrick natočil velmi zajímavý snímek o napravení šíleného násilníka a buřiče, o společenském systému, korupci, bolesti, pomstě, utrpení, politických pokrytcích aj. Film má své zvláštní emotivní kouzlo a neustálý podtón šílenosti a schizofrenie. Rozhodně to není dílo pro klidné nedělní odpoledne. Po shlédnutí Kubrickova příběhu vám vyvstanou na mysli např. mnohé otázky o smyslu viny, trestu, vězeňského systému, slizkých politických dohodách aj. Clockwork orange: nominován na 4 Oskary, dalších 5 cen a 12 nominací.

New World

2005 historický, válečný, etický rozměr

Filmová opereta zachycující příběh věrné lásky indiánské princezny k John Smithovi v Americe 17. století na pozadí dějinných událostí osídlování USA, kdy se zde odehrává také střet s tradiční indiánskou kulturou a křesťanským uvažováním, politikou.

Harvey

1950  etický rozměr

Oskarový snímek ve stylu onoho biblického: Blahoslavení chudí duchem, neboť jejich je království nebeské. Každý člověk, ikdyž se může na první pohled lišit od majority, může nakonec být dobrým člověkem. Tenhle film je hodně o bourání předsudků o tzv. "divných lidech". Nakonec se ukazuje, že naopak ta majorita je divná :o)). James Stewart tu roli perfektně zvládl.

Home of the brave

2006 válečný, etický rozměr

Film o vojácích, kteří bojují za svou vlast a nasazují za ní své životy. Pak však přijdou domů a musejí se vyrovnávat s každodenním životem.

Nativity Story

2006  etický rozměr

Příběh o narození Ježíše Krista.

10 items or less

2006  etický rozměr

Tenhle film je naprosto vynikající svou silou důrazu na povzbuzování lidí, aby sebou nenechali manipulovat systémem "Only money", ale snažili se aktivně uskutečňovat své sny. Pokud ještě máte na víc jako průvodce a povzbuzovače slavného herce, tak není nic nemožné. Moc hezký a prospěšný film.

Stalag 17

1953 etický rozměr

Příběh režiséra Billyho Wildera z prostředí zajateckého tábora z druhé světové války. Zajímavým způsobem jsou zde podány osobnosti německých strážců a amerických zajatců. Němci jsou dobrosrdeční a směšní taťuldové, kteří jen při porušení jasných pravidel používají sílu. Naopak Američané představují spleť nejrůznějších lidských, ne vždy kladných, typů. Vše vyvrcholí paranoiou ze špiona, který Němcům donáší o situaci mezi zajatci. Film získal Oskara.

One Night with the King

2006 etický rozměr

Biblický příběh o krásné židovské dívce Ester (5. stol. před Kristem), která je vybrána za manželku pro perského krále, jimž byl Xerxes I. Na tomto snímku je zajímavé, že Židé zde nakonec zvítězí a totálně vyhubí své nepřátele s pomocí vládnoucí moci. Tento případ se již tak často posléze v dějinách neopakoval. Pokud se zamyslíme nad příběhem hlouběji a dáme si jej posléze do souvislostí s řeckou kampaní Xerxa (např. Thermopyly apod.), vydávanou jako útok proti evropské kultuře, pak jsou některé myšlenkové proudy velmi zajímavé :o). Vzhůru tedy na noc s králem :o).

Alfred the Great

1969 historický, válečný, etický rozměr

Na úsvitu britských dějin, v 9. století, je Anglie zemí jenom podle jména - ve skutečnosti je vnitřně rozdělená a pustošená hordami loupeživých Dánů. Mladý následník trůnu Alfréd je horlivý křesťan, který víc než válce touží zasvětit svůj život rozjímání a stát se knězem. Po smrti svého otce je však nucen chopit se meče, sjednotit rozdrobenou zemi a stát se Alfrédem Velikým. Jen tak může uhájit svou zem i vlastní čest proti barbarským nájezdníkům...V 9. století je Anglie rozdělena na několik království, z nichž největší a nejbohatší je Wessex. Vládne mu král Ethelred, jeho vzdělaný mladší bratr Alfréd se chce zaslíbit Bohu. V roce 871 přeplouvají Severní moře pohanští Dánové v čele s Guthrumem a začnou plenit Wessex. Ethelred se zraní při pádu z koně a povolává Alfréda, aby s Dány bojoval. Alfréd, který se brání násilí, zprvu odmítá. Ethelred mu připomíná, že právě jemu otec daroval královský meč. Alfréd se nakonec postaví do čela vojska a Dány na nějaký čas zažene. Přísahá však, že meč už nikdy nepozvedne...Do Wessexu přijíždí král ze sousedního království Burrud doprovázený svou dcerou Aelhswith. Burrud přichází s nabídkou, aby svá království v boji proti Dánům spojili. Alfréd se do Aelhswith zamiluje a chce si ji vzít. Během svatby dostává zprávu, že jeho bratr zemřel a že ho královská rada žádá, aby se stal jeho nástupcem. Alfréd obviní Burruda i svého přítele Ashera, že věděli, že Ethelred umírá a připravili na něj léčku, aby obě království sjednotili a on se musel vzdát kněžství. Řekne Aelhswith, že jejich manželství nebude šťastné, ale přemůže ho vášeň a násilím zbaví Aelhswith panenství. Aelhswith přísahá, že pokud Alfréd nepožádá o odpuštění, její láska k němu se změní v nenávist...Dánové začnou znovu drancovat zemi, Alfréd se pokouší o smír a uzavře s Guthrumem úmluvu. Guthrum mu jako rukojmí dává svého nevlastního bláznivého bratra Olafa a sám si bere jako rukojmí Aelhswith. Cestou do dánského tábora v Gloucesteru Aelhswith Guthrumovi prozradí, že čeká s Alfrédem dítě, ale on o tom ještě neví... Později je Aelhswith šokována pohanskými obřady Dánů...Alfréd se mezitím dozví, že se Dánové znovu vylodili. Jde do bitvy s tím, že je ozbrojen vírou, ale je poražen a musí se skrývat ve vřesovištích. Tam narazí na skupinu lapků a spojí se s nimi v boji proti Guthrumovi. Jeden z Dánů, které zajmou, mu prozradí, že mu Aelhswith porodila syna, kterému jsou nyní už čtyři roky. Alfréd se tedy vloudí do dánského tábora a unese syna i svou ženu...Blíží se jaro a Alfréd s bandity se chystá k útoku. Bude bojovat, protože musí. Zaraduje se, když mu na pomoc přijíždějí jeho vojáci, ale ti mu oznamují, že ho přišli zabít. Alfréd přiznává svou chybu: řekne jim, že bohové předků uznávali jen právo silnějšího, ale v jeho království bude platit nový zákoník, podle něhož bude každý viník spravedlivě souzen. Vojáci se přidávají na jeho stranu, bitva začíná...

Postman

1997 dobrodružný, sci-fi, válečný, etický rozměr

Patriotický příběh o střetu svobody s tyranií a návratu k americkým hodnotám. Velmi epicky a mistrně podaný snímek s Kevinem Costnerem v hlavní roli. Poštovní služba postupně reanimuje vzpomínky na svobodu a demokracii v post apokalyptickém světě. Ve filmu si zahrál také Tom Petty. Vynikající hudba skvěle dotváří děj. V těžkých  dobách, kdy je zapotřebí znovu dát lidem naději, se vždy (možná z počátku nevědomky) objeví osoba, která strhne kolo dějin správným směrem.

Great Dictator

1940 komedie, etický rozměr

Naprosto skvělý film. Ikdyž má co dočinění s oficiální US propagandou, přesto jsou v něm úžasně vystiženy psychologické momenty z doby konce 30. let 20. století v Německu a US pohled na III. říši. Snímek vznikl v době, kdy stál "Hitler´s land" na vrcholu své moci. Milióny lidí trpěly pod útlakem nesvobody a uvědomovaly si problém s tyranií a okupacemi svých zemí. Charles Chaplin se pokusil svým typickým stylem pro humor a satiru uchopit vážné téma a naprosto brilantně jej rozvést. Zpodobnil (v té době byla Amerika neutrální) realitu Německého totalitního státu a udělal si dobrý den z jeho vedoucích představitelů. Podobně se chopil také otázky Itálie. Např. Mussolini (ve filmu Benzini Napaloni) je při dojednávání okupace Rakouska naprosto perfektní. Velmi silným momentem filmu je závěrečná řeč, kterou vede Chaplin v dvojroli Adenoida Hynkela (Adolf Hitler) a židovského holiče. Zajímavou postavu představuje velitel Schultz. Díky němu má člověk pocit, jako by byla akceptována myšlenka, že v německém generálním štábu existovala opozice vůči Hitlerovi a ve filmu je to dovedeno dokonce do reálného odboje na etickém principu odmítnutí rozkazu. Film neháže všechny Němce do stejného pytle a to je v této době velmi zajímavé. V jednu chvíli si chce dokonce židovský holič koupit odznáček s logem vládnoucí strany (analogie s NSDAP) a říká, že to nakonec bude s tím Hynkelem v pořádku a dobré. V zápětí nastupuje razie. Snímek má spoustu dalších perfektních momentů a na to, že vznikal v době druhé světové války a měl co dočinění s propagandou, je zde brilantně ukázána hlavní idea o podstatě Hitlerova režimu. Na konci filmu promlouvá Chaplin ve slavném projevu k Němcům i k celému světu: " Lituji, ale já nechci být pánem světa. To pro mě není. Nechci ani vládnout ani dobývat. Chtěl bych pomoci všem, židům, křesťanům, všem bez rozdílu barvy pleti. My všichni si toužíme pomáhat navzájem. Žít štěstím těch druhých, ne jejich neštěstím. Nechceme ani nenávidět ani pohrdat. Zde je místo pro každého. Půda je bohatá a může uživit každého. Cesta životem může být svobodná a krásná, ale my jsme se na ní ztratili. Chamtivost zničila naše duše, zazdila nás do nenávisti, uvrhla nás do neštěstí a nutila zabíjet. Naše vlastní rychlost nás brzdí. Mechanizace nám přinesla bídu. Naše znalosti z nás udělaly cyniky a hrubce. Myslíme příliš a cítíme málo. Potřebujeme spíše lidskost než pokrok. Spíše laskavost než schopnost. Bez těchto vlastností násilí zvítězí nad životem. Rozhlas a letadla nás měly přiblížit. Původně tyto vynálezy měly hlásat do světa lidskou dobrotu a bratrství mezi národy. Můj hlas nyní slyší miliony mužů, žen a dětí, kteří žijí v zoufalství, a jsou obětí systému, který stále uvězňuje a mučí nevinné lidi. Těm, kteří mně slyší já říkám: Nezoufejte! Naše dnešní neštěstí se zrodilo z chamtivosti, ze zahořklosti těch, kteří se bojí pokroku. Nenávist přejde, diktátoři zemřou a moc odebraná lidu, se lidu zase vrátí. Pokud lidstvo bude smrtelné, svoboda nezahyne. Vojáci! Neposlouchejte hrubce, kteří vámi pohrdají a utlačují vás, kteří vám diktují, co máte dělat a co si myslet. Dělají z vás zvířata a potravu pro děla. Neustupujte těmto zrůdám s mechanickým srdcem a rozumem. Vy nejste ani stroje, ani zvířata, ale lidé s láskou ve vašich srdcích. A nikoli nenávistí! Jen zrůdy nenávidí. Nebojujte za otrokářství, bojujte za svobodu. Svatý Lukáš napsal: "Království Boží je mezi Vámi". Ne, v jednom z vás, ale ve všech lidech! Ve vás! Vy, lid, máte v rukou moc vytvářet stroje, vytvářet štěstí. Máte moc učinit tento život krásný a svobodný, udělat z něho úžasné dobrodružství. Ve jménu demokracie, použijme tuto moc, spojme se! Bojujme za nový svět,
který dá všem práci, budoucnost mladým, zabezpečení starým. Surovci těmito sliby získali moc. Ale oni lhali! Nevyplnili žádný z jejich slibů.
Diktátoři si naopak svobodně zotročují lid. Bojujme za splnění slibů! Za osvobození světa, za zrušení bariér mezi národy, za odstranění chamtivosti, nenávisti a nesnášenlivosti. Bojujme za rozumný svět, kde věda a pokrok nás přivedou ke štěstí. Vojáci! Ve jménu demokracie, spojme se! Hano...slyšíš mě? Ať jsi kdekoli, zdvihni oči! Mraky se rozptýlily! Slunce si prolomilo cestu! Vycházíme ven, ze tmy do světla. Vcházíme do nového, lepšího světa, kde  se lidé povznesou nad nenávist, a bezcitnost. Podívej se nahoru! Duše člověka má křídla a konečně se učí vznášet. Letí k duze, k naději, k budoucnosti, ke slavné budoucnosti, která patří tobě, mně, nám všem. Zdvihni oči, Hano! Slyšela jsi to? Poslouchejte..."

Straight Story

1999 etický rozměr

Velmi hezký film o stáří, cílech, síle lidského odhodlání, souboje s věkem a odhodláním dokázat ještě naposledy velkou věc. Snímek je také hlavně o důstojnosti člověka a vyrovnávání se s hříchy minulosti.

Talvisota - Winter War

1989 historický, válečný, etický rozměr

Válečný film o tzv. Zimní válce mezi Finskem a SSSR. Snímek místy sklouzává do neustále se opakujících variací na jedny a tytéž bojové scény se dvěma ruskými tanky a letadly, nicméně i tak jde o velmi zdařilý pokus načrtnout tragédii a hrdinství malého národa.

Battaglia di Algeri

1966 historický, válečný

Bitva o Alžír pojednává o pokusu francouzské policie a armády zlikvidovat muslimské povstání a snahu o osamostatnění. Zároveň je zde patrná víra Muslimů v řešení jejich cíle násilnými prostředky. Podrobná studie operací proti teroristickým muslimským skupinám ještě dnes nahání místy hrůzu a připomíná pohnuté dějiny vzniku Alžírska.

Amen. (Eyewitness)

2002 historický, válečný, etický rozměr

Film je založen na skutečných událostech z druhé světové války. Kurt Gerstein, jako člen SS, zjistí a je pověřen přípravou plynu pro likvidaci Židů. Vše je detailně maskováno pod přípravou deratizace a desinfekce. Sám Gerstein je věřící člověk a ač člen SS, má s takovým přístupem a vražděním lidí problémy. Nicméně proto, aby mohl po válce svědčit o připravených hrůzách, pokračuje v práci na celém projektu. Příběh byl po r. 1945 mnohokrát zpochybňován vlivem rozdílných verzí Gersteinovy písemné výpovědí, jeho záhadné smrti ve vězení a mnoha dalších záležitostí viz. http://en.wikipedia.org/wiki/Gerstein_Report.

Cinderella Story

2004 etický rozměr

Příběh novodobé popelky. Hlavní role opět napsaná na míru krásné blondýnce Hilary Duffové.

Gigli

2003  etický rozměr

Film se zvláštní poetikou. Příběh exceluje hlavně ve vztahu k unesenému mladému duševně postiženému človíčkovi, kterému nakonec jeho vlastní únosci plní jeho sen: dostat se na natáčení Baywatch a seznámit se zde s krásnou slečnou. V hlavních rolích:  Ben Affleck, Jennifer Lopez aj.

Sink the Bismarck!

1960 historický, válečný, etický rozměr

Skvělý válečný film o potopení německé námořní pýchy.

Desert Rats

1953  historický, válečný, etický rozměr

Slavná britská jednotka v souboji s vojáky  maršála Rommela.

Night at the Museum

2006 romantický, etický rozměr

Velmi hezká pohádka o tom, co se děje v muzeu pozdě v noci. Spousta příjemných momentů, lahodná hudba a smysl: najít znovu ztracenou sebeúctu a ukázat vlastnímu synovi, že táta je hrdina.

Night at the Museum II

2009 fantasy, etický rozměr

Pokračování velmi zdařilého prvního dílu.

Benny Hill Show

1969 - 1989 humor

Někdy drsný humor, ale přesto je to fajn typek ten Benny :o)

Wrong Man

1956 drama, etický rozměr

Klasický snímek o tvrdé realitě systému "Only money", víře v Boha, rodině, touze po štěstí a hezkém životě v kombinaci s životními tragédiemi. Právě tehdy se člověk dostává do situací, kdy musí zjistit, zda zůstane věrný svým zásadám a nebo podlehne systému. Henry Fonda ztvárnil brilantně hlavní roli.

Battleground

1949 válečný, historický, etický rozměr

Zajímavá ukázka poválečné tvorby s tématikou druhé světové války. Tentokrát se autoři zaměřili na Bitvu v Ardenách z hlediska 101. US výsadkové divize.

This is England

2006 drama, etický rozměr

Propracovaný film z doby války o Falklandy. Na pozadí politických události se prolínají životní osudy party lidiček, kteří hledají smysl života. Někteří jej nacházejí ve hnutí Skinheadů. Zároveň se naplno ukazuje brutalita a skutečná nebezpečnost některých členů tohoto hnutí, když si své komplexy z nepovedeného života a zklamání z nenaplněných snů vylévají na svých kamarádech. Smysluplným zakončením filmu je odhození vlajky Sv. Jiří do moře nejmladším hrdinou filmu, kterého jeho kamarádí právě díky hrozné brutalitě tolik zklamali.

Bobby

2006 historický, etický rozměr

Poslední okamžiky před smrtí Bobbyho Kennedyho roku 1968 v hotelu Ambassador v L.A. Báječně vykreslený duch doby, hudba a pokus o historickou adaptaci Bobbyho vraždy ve chvíli jeho volebního triumfu. Je to skvělý příspěvek do diskuze o americké politice v 60. letech 20. století. Pro ČR je asi velmi zajímavé, že ve filmu vystupuje zuřivá reportérka Rudého Práva, která přeci jen nakonec dostane povolení k rozhovoru s Bobbym. Její vysvětlování, že Československo není komunistickou zemí, bylo velmi zajímavé :o))) (rok 1968). Ze závěrečného projevu Bobbyho: "Jsou černí i bílí, bohatí i chudí, mladí i staří, známí i neznámí. Jsou to, a to je to nejdůležitější, lidské bytosti, které ostatní bytosti milují a potřebují. Každý, a nezáleží na tom, kde žije, nebo co dělá...může být dalším, co si vytrpí nesmyslný akt krvelačnosti. A takhle to jde v naší zemi dál a dál. Proč? Co násilí kdy dokázalo? Co kdy vytvořilo? Kdykoliv, když je americký život zbytečně odňat jiným Američanem, ať je to ve jménu práva a nebo v rozporu s právem, jedním mužem nebo gangem, chladnokrevně nebo v afektu, v útoku, nebo v reakci na násilí, kdykoliv pláčeme nad uspořádáním našich životů, které někdo jiný bolestně a netaktně upřede pro sebe a své děti, kdykoliv to uděláme, tak tím celý národ degradujeme. Zatím jsme zjevně tolerovali nárůst násilí, které ignoruje naši lidskost. Příliš často se naparujeme a bouříme nad ovládnutím síly. Příliš často omlouváme lidi ochotných si postavit život na zničených snech jiných lidí. Ale tohle je jasné. Násilí plodí násilí, útlak plodí odvetu, a jen očištění naší celé společnosti může tuhle chorobu vymítit z našich duší. Dokud budeme učit lidi nenávidět a bát se vlastního bratra; že je někdo méněcenný, kvůli barvě pleti, nebo víře, nebo politické příslušnosti, ...pokud učíš, že ti co se odlišují ohrožují tvojí svobodu a práci, nebo tvůj domov a rodinu, potom je tedy učíš i ke vzájemné konfrontaci, ne jako spoluobčané, ale jako nepřátelé. Nespolupracovat, nýbrž podrobovat. Být potlačován a ovládán. Učíme se dívat na své bratry jako na spojence. Spojence, se kterými sdílíme město, ale ne společnost. Nutí nás do společných obydlí, ale ne ke společnému úsilí...je nemožné věřit...Učíme se sdílet jen společný strach, jen společné touhy na vzájemné odloučení. Jen společný impuls střetnout se v boji. Naše životy na tomhle světě jsou příliš krátké. Práce, jenž musí být provedena...je příliš obrovská na to, abychom mohli nechat tento přízrak nadále pobíhat po naší zemi. Samozřejmě, nemůžeme ho zrušit nějakým programem, ani rozhodnutím...ale možná si můžeme vzpomenout, i kdyby jenom na čas, že ti, co s námi žijí, jsou naši bratři, že s námi sdílejí stejně krátký život, že hledají to, co my; nic, jen šanci žít své životy smysluplně a ve štěstí, dojít uspokojení a naplnění. Určitě, tohle pouto společné víry, i pouto společných vítězství, nás může něco naučit. Určitě se můžeme přinejmenším naučit starat se o ty z nás, jenž jsou našimi spoluobčany, a určitě můžeme začít pracovat trochu tvrději na tom, abychom zahojili rány mezi námi, abychom se stali v našich srdcích znovu bratry a krajany."

Shall We Dance

2004 romantická oddechovka :o)

Ach ten tanec s Jennifer Lopézovou :o)))

Charlotte's Web

2006 romantický, etický rozměr

Zvířecí svět se spojí, aby v dojemném příběhu ukázal lidem, že i zvířátka mohou mít duši a neslouží jen k lidské potravě :o))). Hezký snímek.

General

1927 komedie, etický rozměr

Vzpomínkový snímek na éru němého filmu s geniálním Busterem Keatonem. Zachraňuje hrdinně svou lásku ze spárů seveřanských vojáků, aby nakonec spasil nejen ji, ale celou jižanskou armádu a byl povýšen do důstojnické hodnosti. Dneska by už asi snímky s pozitivními jižanskými vzory jen těžko prošly :o)).

Too Late the Hero

1970 válečný, etický rozměr

Slavný válečný film z japonské džungle.

Transformers

2007 sci-fi, etický rozměr

Zdařilá adaptace klasického sci-fi.

Commandments

1997 etický rozměr

Souboj s Bohem, krize života a hledání smyslu událostí, které se děly až do doby, než se člověk vyrovnal s problémy a pochopil smysl a záměr Boží. (Nikdy se nepovyšujte i nad tím posledním z nás, neboť neznáte dne ani hodiny, kdy na tom můžete být stejně jako on).

Massacre at Columbine HIGH


 

2004 dokument, etický rozměr

Tato dokumentární rekonstrukce vznikla na základě videonahrávek, oficiálních dokumentů a očitých svědectví událostí, které se odehrály před a v průběhu masakru na americké střední škole Colombine 28. dubna 1998. V Littletownu poblíž Denveru v Coloradu, začaly nabývat konkrétních obrysů vražedné představy sedmnáctiletého Erika. On a jeho přítel známý jako "Vodka" nebo také "Véčko", měli v úmyslu spáchat neuvěřitelně brutální zločin. Z deníku Erika Harrise: Někdy v dubnu příštího roku se já a "Véčko" pomstíme, a tak trochu urychlíme přírodní výběr. Musíme se naučit dělat časované bomby, pak jich nastražíme stovky; k silnicím, mostům, budovám a pumpám; jen ať to způsobí zkázu a chaos. Bude to jako nepokoje v Los Angeles, jako bombový útok v Oklahoma City, jako druhá světová válka, Vietnam, všechno dohromady. Chci, aby si mě svět navždycky pamatoval. O rok později, 20. dubna 1999, spáchali Erik Haris a další student střední školy Columbine Dylen Kleebold nejstrašnější masovou vraždu na střední škole v dějinách Ameriky. Zabili 12 studentů a jednoho učitele, zranili 23 dalších lidí. Nakonec zabili sami sebe. Tato dokumentární rekonstrukce zaznamenává vývoj událostí onoho úterního dopoledne. Celá léta zůstával hrůzný masakr nevysvětlen. Nedávno však byly zveřejněny nové informace o útoku a událostech, které mu předcházely. Tyto strašlivé podrobnosti umožnily zrekonstruovat onen šílený vír náhod, který skončil tak nesmyslným zabíjením.

Mein Führer - Die wirklich wahrste Wahrheit über Adolf Hitler

2007 komedie, etický rozměr

V jistých momentech zajímavý snímek především svou hudbou a nápadem. Podtextové zaměření filmu na Hitlerovo dětství je také velmi důležitým  momentem. Autor evidentně čerpal jisté náměty  ze slavného Chaplinova filmu Great Dictator. Jak to říci: pro pochopení uvažování lidí hledajících pomstu (jak sám autor filmu nepokrytě přiznává) na Hitlerovi a pro tragikomiku oběti, která jde zachránit svého trýznitele, je tento film jistě zajímavým. Několik legračních momentů také stojí za to. 

Noriega: God's Favorite

2000  historický, etický rozměr

Život a osudy generála Noriegy. Velmi zajímavý film.

Mean Girls

2004 komedie, etický rozměr

Šestnáctiletá Cady Heron má před sebou velký den. Jde poprvé do školy. Dosud se totiž učila jen s rodiči, se kterými žila uprostřed africké divočiny, kde oba pracovali jako zoologové. A hned první den se přesvědčí, že přežít americkou střední školu bude možná stejně obtížné jako přežít v africké divočině. Pro svou naivitu se brzy stane terčem posměchu, spolužáci ji odmítají přijmout a učitelé jsou protivní a nepřátelští. Naštěstí se najdou výjimky. Mezi učiteli je sympatická matikářka Norburyová a mezi spolužáky dva třídní outsideři, Janis a Damian. Ti ji seznámí s tím jak to na škole chodí a také s různými partami a hierarchií, na jejímž vrcholu stojí nafoukaná kráska Regina se svými kamarádkami Karen a Gretchen. Díky této Cady velmi rychle stoupá po žebříčku obliby vzhůru. Navíc se zamiluje do spolužáka Aarona, který dřív chodil s Reginou. Ta je však lstivá a Aarona ji zase zpět přebere. Cady společně s Janis a Damianem se rozhodne zničit Reginu jejími vlastními zbraněmi. Snaží se trojici kamarádek rozeštvat, a Regině podstrčí švédské tyčinky na hubnutí, které však mají právě opačný účinek. Pomsta se sice začíná dařit, ale poté, co tloustnoucí Regina zjistí pravdu, v záchvatu zuřivosti vyrazí za pomstou. Film však díky svému konci řeší všechny problémy ve všeobecném usmíření. Díky času, lze již jen sledovat, jak do stejného marasmu spadají mladší ročníky. Tenhle snímek je opravdu něčím charakteristický také pro ten náš malý český systémek "Only money".

Batoru rowaiaru (Battle Royale)

2000 drama, etický rozměr

Šílený snímek, ale přitom velmi pravdivý. Systém"Only money" tlačí spousty mladých lidí, aby se odcizovali svým rodičům a rodiče zase tlačí k tomu, aby byli pořád a za každou cenu více a více v práci, byli krásnější a vypadali lépe, ale s dětmi již nikdo moc nemluví a nehovoří s nimi o jejich pocitech. To přirozeně vzbuzuje agresi, která může jednoho dne propuknout až ke schválení drastických zákonných metod. Tak se i stalo. Děti se ve vzájemných bitvách na život a na smrt po dobu tří dnů zabíjejí a zjišťují kdo je jaký člověk. Když se smaže pozlátko a přetvářka běžného školního života, mnoho lidí se ukáže v té pravé formě. Pokusy o zakázání snímku v Japonsku vedly k jeho ohromné popularizaci. Pokud budeme snímek vnímat v těchto výše naznačených širších souvislostech, může to být pro mnohé lidi zajímavý námět, jak nezapomenout na hodnotové rámce naší křesťanské civilizace. Pro teenagery však tento film rozhodně není vhodný.

Monster-in-Law

2005 komedie, etický rozměr

Zde mne zaujal námět, který muselo řešit mnoho mladých a zralých mužů. Souboj jejich matky s nastávající láskou jejich srdcí. Nakonec vše dopadlo nesmírně pozitivně :o). Je to velké téma: osamělá starší žena s obrovskými životními zkušenostmi najednou poznává, že by se musela dělit s jinou ženou o svého syna. Jiný naprosto geniální moment: tato starší žena útočí na mladou hloupoučkou a krásnější sexbombu před televizními obrazovkami. Je to opět mementem systému "Only money", který preferuje krásu a výkonnost nad kvalitními osobními vztahy.

Interstate 60

 

2002 dobrodružný, sci-fi, drama, etický rozměr

Z tohohle filmu byl totálně nadšený bratr Marek. Popsal bych to asi tak, že jestliže existuji Trekkies a příznivci Satr Wars, tak on by se bez přehánění mohl zařadit mezi Interstatisty :o)))). Nicméně film má opravdu spousty velmi důležitých momentů, které se vztahují ke kritice systému "Only money" a proto jej řadím na golden list :o)).

Last Legion

2007 historický, etický rozměr

Skvělá hudba, kvalitní příběh, hrdinské činy a věrnost :o)

Happy Feet

2006 etický rozměr

Hezká pohádka o hledání smyslu života pro výjimečného tučňáčka, který díky svému daru (zpočátku nepochopen a odmítán vlastní majoritou) nakonec zachrání celý svůj druh. Hezká analogie pro náš lidský svět.

Goyas Ghoust

 

2006 historický, etický rozměr

Zajímavý snímek, nicméně popis inkvizice je v něm značně přehnaný a nesouhlasí s realitou. To je třeba vždy mít na paměti při hodnocení role inkvizice v tomto filmu.

Just Married

2003 komedie

Velmi inspirativní komedie :o)

All Quiet on the Western Front

1930 válečný, etický rozměr

Pro pochopení uvažování německých elit a celého národa v první světové válce je to velmi důležitý film.

Perfect Man

2005 romantický, etický rozměr

Hledání toho dokonalého muže :o). A další snímek z dlouhé řady filmů určených pro krásnou blondýnku Hilary Duffovou.

Stranger than Fiction

2006 sci-fi, komedie, etický rozměr

Čas, psaní a ovlivňování reality románovách postav :o).

 

Antz

1998 pohádka, etický rozměr

Hezká pohádka o mravencově souboji se systémem života v mraveništi.

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964 válečný, etický rozměr

Atomová válka jako odpověď na ohrožení tělních tekutin :o).

Before Sunrise

1995 romantický, etický rozměr

První díl velmi vkusně připravené komorní intelektuální diskuse a lásky.

War Wagon

1967 western

Wild Wild West a skvělý John Wayne a Kirk Douglas.

Never So Few

1959 válečný, romantický

Frankie Sinatra v jedné ze svých hrdinných rolí :o)).

Caine Mutiny

1954 válečný, drama, etický rozměr

Slavný Bogartův film o vzpouře na lodi US navy. Je velmi zajímavé sledovat vývoj situace a zajisté správnou snahu admirality o nezkalení cti zasloužilého kapitána.

Land and Freedom

1995 válečný, etický rozměr

Názorový vývoj interbrigadistů ve Španělsku za doby občanské války.

Statement

2003 drama, etický rozměr

Pátrání po zločinci, který udával Židy a podařilo se mu desítky let utíkat. Zároveň je zde krásně ukázána situace, kdy katolická církev poskytuje odpuštění všem těm, kteří se upřímně kají ze svých provinění. Bohužel světská spravedlnost takto nepostupuje.

Hot Chick

2002 komedie, etický rozměr

Jako tohle je fakt skvělý nápad na komedii s etickým rozměrem. Některé slečny by opravdu potřebovaly takový zážitek jako hlavní hrdinka tohoto snímku :o))).

Shawshank Redemption

1994 etický rozměr

Křivě obviněný člověk a jeho pojetí etiky ve vynikajícím filmu z US vězeňského prostředí.

Waterloo

1970 historický, válečný

Historický snímek o bitvě, která rozhodla o osudech Evropy s nádhernými bitevními scénami.

Hoax

2006 etický rozměr

O tom, jak se tvoří umělé legendy za miliony dolarů :o)).

Empire of the Sun

1987 psychologický, válečný, etický rozměr

Psychologický Spielbergův film o japonské okupaci Číny s vynikající hlavní melodií Suo Gân.
 

Eagle Has Landed

1976 válečný, etický rozměr

Jeden z mála filmů, který se zabývá německým vztahem k etickému vedení války. Německá jednotka, která má za úkol zajmout Churchilla, přistane v Anglii a je prozrazena v situaci, když zachraňuje britské dítě. Snímek má také celou řadu dalších velmi zajímavých a nekonvenčních scén. Velmi zdařilé dílko.

Khartoum

1966 válečný, historický, etický rozměr

Charlton Heston a Laurence Olivier ve filmu podle skutečných událostí z 80. let 19. století v Súdánu. Velmi zajímavě je zde líčen mimo samotné bitvy také vliv křesťanství v době své renesance, když přinášelo prostřednictvím britského impéria osvobození od otroctví. Nesporně imponující je opět snaha o fér vedení boje mezi Mahdím a gen. Gordonem. Zajímavá je také masová podpora gen. Gordona z řad místního muslimského obyvatelstva.

Drums Along the Mohawk

1939 válečný, western, romantický, etický rozměr

Slavný film Johna Forda o bojích za nezávislost USA v 18. století na americkém venkově.

Já, spravedlnost

1967 psychologický, drama, etický rozměr

Jeden z geniálních psychologických československých filmů. Hitler přežil válku a je mučen neustálými traumatizujícícmi zážitky tak, aby reálně prožil to, co způsobila jeho politika miliónům lidí.

Reach for the Sky

1956 drama, romantický, etický rozměr

Podle skutečných historických událostí o leteckém esu RAF Baderovi.

Man of the Year

2006 politický, etický rozměr

Manipulace s volbami US presidenta a síla etického myšlení Robina Williamse :o).

Mad City

1997 mediální drama, etický rozměr

Geniální snímek o mediální manipulaci s lidským osudem. V hlavní roli mistr Dustin Hoffman a John Travolta.

In Harm's Way

1965 válečný

Zajímavý válečný US film s Johnem Waynem a Kirkem Douglasem.

Dunkirk

1958 válečný, historický

Film má nezapomenutelný propagandistický úvod se skvělou písničkou o West Wallu, která byla ve své době hitem jak ve Francii a Anglii, tak v Německu. Jinak ovšem tento film obávám se příliš nezaujme :o).

Casualties of War

1989 historický, válečný, etický rozměr

Skvělý anti-válečný snímek z doby války ve Vietnamu o důležitosti dodržování válečných konvencí.

No Man's Land

2001 válečný, etický rozměr

Vynikající snímek o nesmyslnosti válečného šílenství a marné snaze některých lidí zachránit bojem postižené příslušníky válčících stran. Obzvláště vykreslení chování velitelů UN je značně tristní.

Indigènes - Days of Glory

2006 válečný, etický rozměr

Tento snímek pojednává o světlých okamžicích z existence francouzských cizineckých jednotek a jejich účasti ve druhé světové válce. Bohužel si film již nevšímá krutostí, kterých se tyto jednotky dopustily např. v Itálii a Německu. Závěrečná válečná scéna se tvůrcům navýsost povedla.

Perlasca: The Courage of a Just Man

2002 historický, válečný, etický rozměr

Italský fašista zachraňuje v Maďarsku židovské civilisty. Snímek je založen na pravdivých událostech.

Colditz Story

1955 historický, etický rozměr

Film podle skutečných reálií a událostí v zajateckém táboře Colditz.

Old School

2003 komedie

US zajímavá komedie.

Batoru rowaiaru II: Chinkonka

2003 válečný, etický rozměr

Pokračování kultovního snímku o souboji se společenským systémem v opět drsné japonské kompozici.

12 Angry Men

1957 justiční drama, etický rozměr

Síla spravedlnosti justice. Jak dalece si uvědomujeme, že každé naše rozhodnutí, v případě zdánlivě jasném, může změnit nejen život náš, ale také celou společnost. Je třeba vždy opravdu důkladně zvažovat otázky viny a trestu. Častokrát se mohou jevit některé důkazy zcela jasně. Ovšem pod drobnohledem opravdového zájmu o jejich verifikaci již můžeme dojít ke zcela jiným výsledkům. Zodpovědnost za jejich interpretaci padá v USA ve vážných případech na porotu. U nás na soudce. Právo zná jednu důležitou pravdu, že totiž obžalovaný má vždy výhodu: v případě sporu a nejasností by měl soud rozhodnout ve prospěch obžalovaného.

Europa Europa

1990 válečný, drama, etický rozměr

Geniální film podle skutečných událostí o válečných zážitcích mladého židovského chlapce, který si prošel postupně příslušností k rudému pionýru, Wehrmachtu, Hitlerjugend a na konec války byl málem zabit vlastními lidmi.

Kupředu levá, kupředu pravá!

2006 dokument

Dobový dokument o životě mladých pravičáků a mladých levičáků.

Stigmata

1999 drama, theologické téma, etický rozměr

Velmi zajímavý film z prostředí katolické církve. Autoři se zaměřili na "boj" církve s možností, že evangélium Sv. Tomáše s jeho větou o nepotřebnosti církve, kdy Ježíš přebývá v srdci každého člověka, mělo vést až k násilnému zásahu představitelů církve proti takovéto možnosti. Snímek je založen na mnoha pravdivých reáliích. Jeho podstata je ovšem fikcí. Nicméně pro pochopení některých theologických témat se vztahem k současnosti je velmi impulzivní.

Saving Silverman

2001 komedie

Bláznivá US komedie :o).

Meet the Parents

2000 komedie

První díl skvělé komedie o střetu "konzervativní rodiny" s "rodinou liberálů". Velmi zajímavé zápletky a komické situace :o).

Meet the Fockers

2004 komedie

Druhý díl skvělé komedie o střetu "konzervativní rodiny" s "rodinou liberálů". Velmi zajímavé zápletky a komické situace :o).

Na Deribasovskoy khoroshaya pogoda, ili na Brayton Bich opyat idut dozhdi

(Na Děribasovské je krásně aneb Na Brighton Beach zase prší.)

 

1992 komedie

Ruská špiónská komedie z opojného a bláznivého začátku 90. let 20. století.

Šťastní sebevrazi

2006 komedie, psychologický, etický rozměr

Jak dopadají lidé, kteří již nevydrží souboj se systémem „Only Money“. V tomto případě happy end v ČR :o).

Krev zmizelého

2005 válečný, drama, psychologický, etický rozměr

Geniální film. Podobné snímky potřebuje naše země jako sůl. Je skoro zázrak, že něco podobného u nás mohlo vzniknout. O to více má člověk naději, že to s tou naší zemičkou jde z hlediska svobody tím správným směrem.

Dead Poets Society

1989 psychologický, etický rozměr

Snímek o důležitosti lidské cesty za svobodou, která je však podmíněná zodpovědností. Člověk zjišťuje, že nejen svobodou a úžasnými novými obzory a možnostmi je dlážděná cesta ke svobodě ducha. Zodpovědnost za život svůj a životy svých bližních by měla jít ruku v ruce s poznáním možností, které nám dává pravá svoboda.

Gladiator

2000 drama, akční, historický, etický rozměr

Síla, odvaha a sláva. Rychlý pád. Zrada a pomsta podle pravidel. Velmi silný etický snímek.

Tuttia Casa

 

1960 komedie, válečný, etický rozměr

Úsměvný a také trpký pohled na situaci italské armády v září 1943, kdy část Italů přešla na stranu Spojenců. A pak, že Italové nebojovali statečně :o).

Sieg des Glaubens (Victory of Faith)

 

1933 dokument, propaganda

Leni Riefenstahlová natočila zdařilý propagandistický snímek s dobovou hudbou. Obzvláště působivé jsou pochodové scény SA historickými částmi Norimberku.

Enchanted

2007 fantasy, romantický, komedie, etický rozměr

Příjemná pohádka, která prolíná fantasy a současnost.

Das Leben Der anderen German

2006 drama, špionážní, etický rozměr

Východoněmecká tajná policie a její metody. Likvidace lidských osudů a služba moci komunistických papalášů. Podobný snímek by zasloužilo natočit také v Česku.

Pianist

2002 válečný, drama, historický, etický rozměr

Pravdivý životní příběh židovského pianisty Wladyslawa Szpilmana, kterému pomohl přežít německý kapitán Wehrmachtu Wilm Hosenfeld.

Battlestar Galactica

 

1978-1980 sci-fi, komedie, etický rozměr

Kultovní sci-fi seriál, který bohužel zpotvořilo jeho nepovedené pokračování tzv. nové Galacticy z počátku 21. století.

Germania Anno Zero

1948 drama, etický rozměr

Poválečná situace v Berlíně a těžký život zdejších lidí. Rossellinimu se zde podařilo zachytit ještě stále zničený Berlín i tři roky po válce.

Sieg im Westen

1941 válečný, dokumentární, propaganda

Výborný film Vrchního velitelství německé pozemní armády (OKH) o tažení na západě v roce 1940.

Rome Open City (Roma, città aperta)

1945 drama, etický rozměr

Řádění Gestapa a fašistů v "okupovaném" Římě.

Best Years of Our Lives

1946 romantický, drama, etický rozměr

Klasický snímek, který řeší otázku změny lidí po návratu z armády do normálního života. Mnoho lidských osudů a poznání pravých životních hodnot.

Stauffenberg

2004 válečný, drama, historický

Německý protinacistický odboj ve Wehrmachtu. Němci v posledních letech tvoří kvalitní filmová zpracování vlastních dějin (viz. Untergang). Na Snímku Stauffenberg je hlavním přínosem jeho vylíčení události v Rastenburgu při atentátu na Vůdce a pak v Bendlerově bloku, ikdyž abych pravdu řekl, tak zde se podařilo celou věc autorům zase trochu zašmodrchat. Každopádně je vždycky dobré mít na paměti, že německá armáda to nebyl jednolitý spolek nacistů.

Alexandr Něvský

1938 válečný, fantasy, propaganda

Známý propagandistický snímek Sergeje Eisensteina a
Dmitrije Vasilyeva popisující obranu matičky Rusi před pronikáním Řádu Německých rytířů do Pobaltí a šíření katolické víry na Rusi. Eisenstein chtěl opět vzbudit patriotické nadšení, nicméně místy se film opravdu zvrhává: například v případě vraždění katolických mnichů, obrazech popisujících krutosti ruských vojsk apod. Film pracuje s výraznými epickými efekty, které podbarvuje podivná, nicméně emotivně opravdu silná hudba. Krutý snímek v každém coulu.

Wort und Tat

1938 propaganda, dokument

Úspěchy III. říše v číslech a s dobovou hudbou :o)).

Stargate: The Ark of Truth

2008 sci-fi, fantasy, etický rozměr

Filmová verze pokračování dobrodružství hrdinů seriálu Stargate.

Katyň

2007 historický, drama, etický rozměr

Slavný Wajdův film o osudech zajatých polských důstojníků a inteligence, vzhledem k tzv. Katyňskému masakru z roku 1940, který spáchaly jednotky sovětských bezpečnostních složek NKVD.

Hell's Angels

1930 válečný, drama

Na svou dobu film s výjimečně technicky propracovanými válečnými scénami s tématikou leteckých soubojů v první světové válce. Zajisté je zapotřebí vždy přimhouřit oko, nicméně např. bojové utkání německých vzducholodí s britskými stíhačkami je naprosto skvělé. Akorát člověka trochu mrazí, když zde Američané zpodobňují Němce jako fanatické vojáky, kteří jsou schopni na rozkaz svého velitele a pro svého císaře vyskočit bez padáku z přetížené vzducholodi jen proto, aby se tak snad podařilo Zeppelinu uniknout rychlým stíhačkám.

Elizabeth: The Golden Age

2007 historický, drama, etický rozměr

Životní osudy slavné britské královny Alžběty I.

WWII: The Lost Color Archives

 

2000 - 2002 dokumenty

Znovu objevené barevné snímky z druhé světové války. Velmi zvláštní pohled na doby dávno minulé.

 

Flyboys

2006 válečný, drama, romantický, etický rozměr

Američtí dobrovolní letci pomáhají v boji proti německé invazi v první světové válce. Snímek bohužel postrádá onu pověstnou rytířskost, kterou si reálně v první a druhé světové válce piloti obou znepřátelených stran poskytovali.

Manner gegen Panzer 1943 (Men Against Tanks)

 

1943 dokumentární, výukový, propaganda, historický

Velmi zajímavý dokumentární hraný výukový snímek pro německé vojáky, kterak nejlépe bojovat s útočícími ruskými tanky. Film vznikl jako instruktážní pomůcka Vrchního velitelství pozemní armády OKH. Velmi imponující metodu likvidace útočící T-34 představuje např. podle tohoto filmu vhození ručního granátu do hlavně tanku, nebo oslepení tanku díky dýmovnicím, které se zachytí na tankové hlavni pomocí špagátků tak, že dotyčný voják musí hodit na tank dýmovnice ve stylu jihoamerického lovce vybaveného zbraní "Bolas" :o))). Každopádně jsou tyhle instruktážní filmy, kde hraje ukořistěná sovětská válečná technika, opravdovou lahůdkou pro fajnšmekry s nefalšovaným zájmem o vojenské dějiny.

Tag der Freiheit! - Unsere Wehrmacht

 

1935 dokumentární, propaganda

Leni Riefenstahlová opět zachycuje významné okamžiky III. říše, tentokrát se zaměřuje na Wehrmacht. Film doprovází patřičná dobová hudba a zajímavé jsou např. pokusy o zachycení pochodujících vojáků proti slunečním paprskům apod.

Jáchyme hoď ho do stroje

 

1974 komedie

Nezapomenutelný docent Chocholoušek v podání Václava Lohniského :o))).

Shanghai Kiss

2007 romantický, etický rozměr

Příjemný příběh o hledání pravé lásky a vlastního místa v životě, ikdyž jde o velmi mladičkou přítelkyni a staršího dospělého muže. Aby to klapalo, musejí si oba dva prožít odloučení, jiné partnery, aby pak nakonec zjistili o co přišli a vrátili se k sobě. V hlavní roli krásná blondýnka Hayden Panettiere.

Aces High

1976 válečný, etický rozměr

Britští rytířští letci v oblacích v době první světové války a jejich korektní chování k zajatým německým protivníkům.

East of Eden

1955 drama, etický rozměr

Složitý a velmi impulzivní film o souboji druhorozeného syna s vlastním otcem a bratrem o své místo pod sluncem. Přehnaná snaha o dokonalost vede někdy k nepochopení vlastních dětí a k neschopnosti upřímnosti, zatajování vlastních hříchů z mládí, což občas vytváří drsné dějové zápletky.

 

La Battaglia di El Alamein

1969 válečný, drama, etický rozměr

Neskutečný a málo známý snímek. Italští vojáci v Africe za dob druhé světové války jsou zde prezentování jako vlastenečtí a uvědomělí nadšení stateční vychytralí vojáci, kteří se s magnetickými minami vrhají na britské tanky a nechávají se zlikvidovat jen proto, aby splnili svou povinnost. Všichni milují Itálii a chápou smysl svého boje. Naopak "zlí" Angličané nerespektují válečné zákony, vraždí válečné zajatce a jsou spodobněni tak, jako někdy bývají většinou v některých filmech ukazováni němečtí vojáci za druhé světové války - tedy převážně negativně. Film má i poměrně brilantní dobovou úvodní hudbu a dokonce se zde objevuje opravdový historický italský tank (ostatní italské pancéře tvoří napodobeniny historických strojů). Italská produkce v podobném duchu je stále neznámá a bude třeba ji více zdokumentovat :o)).

Inherit the Wind

1960 soudní drama, víra v Boha v konfrontaci s vědeckou vírou, etický rozměr

Geniální dílko popisující příběh soudního sporu o vývoj lidstva a vznik života na Zemi. Ikdyž se autoři přirozeně ve své době nakonec nechali přesvědčit k příklonu na stranu Darwinistů, přesto je zde brilantní závěr, který ctí poraženého protivníka v podání moudrého Spencera Tracyho, jakožto Henryho Drummonda.

Dam Busters

1955 válečný, drama

Zajímavý nápad, kterak zdramatizovat historické události ve věci pokusu Britů o zničení velkých přehrad v Porúří za druhé světové války. Tzv. Operace Chastise ze 17. května 1943 měla nakonec sice spíše psychologický úspěch a zapříčinila bohužel velké ztráty na životech nuceně nasazených dělníků a válečných zajatců.

13 going 30

2004 fantasy, romantický, etický rozměr

Někdy si člověk v mládí neuvědomuje, kdy a jak poznal toho pravého partnera pro život. Tenhle snímek s podobnou myšlenkou brilantně pracuje. Neskutečná možnost vyléčit jednu "mrchu" v paralelním životě je také poměrně sympatickým námětem :o)).

Ice Cold in Alex

1958 válečný, drama, etický rozměr

Na tomhle snímku je nesmírně sympatický nápad dát dohromady životní osudy agenta německé Rommelovy armády a britských ustupujících jednotek v Africe. V momentě, když se musejí všichni účastnici v příběhu zasadit o vlastní přežití díky vzájemné spolupráci, vznikají velmi zajímavé osobní přátelské vazby, které se především projeví na konci filmu, když je německý agent vyzrazen a má být předán britské vojenské policii. Obzvláště silná je ona závěrečná scéna v baru.

Yes Minister

1980-1984 komedie, politická učebnice

Geniální dílko, které je dodnes využíváno politickými poradci z celého světa.

Yes, Prime Minister

1986-1987 komedie, politická učebnice

Druhý díl úspěšné řady televizního seriálu, na jehož základech jsou školeni politici a jejich političtí poradci z celého světa.

Gallipoli

1981 válečný, etický rozměr

Pokus o dramatizaci válečné účasti britských sil v bitvě o Gallipoli 1915-1916 v Turecku v rámci pokusu o zajištění kontroly Dardanel. V jedné z hlavních rolí skvělý Mel Gibson jako Frank Dunne.

Went the Day Well?

1942 válečný, etický rozměr

Pokus o filmové zpracování fiktivní německé invaze do Anglie z hlediska jedné malé britské vesnice. Dílko zde pracuje s podobným námětem, jaký použili např. později tvůrci slavného snímku Eagle Has Landed z roku 1976.

How Green Was My Valley

1941 historický, etický rozměr

Velmi zajímavý pohled na historické reálie hornických kolonií a života ve Walesu. Silná víra v Boha, růst bolševizace společnosti, proletariát a fanatismus. Přesto všechno přetrvávají důležité hodnoty života jako je především rodina a vzájemná pomoc v nouzi. Silný snímek.

Redacted

2007 válečný, etický rozměr

Zajímavý film o válce v Iráku a mediální manipulaci s některými fakty.

Stalingrad

1993 válečný, etický rozměr

Slavný snímek popisující tragédii německých vojsk u Stalingradu. Imponující herecký výkon zde podal mj. náš známý herec Karel Heřmánek jako kpt. Musk. Film je však příliš jednostranně založen a podle mého názoru plně nevystihuje danou historickou realitu. Přesto však stojí za shlédnutí.

Stroj času

2002 sci-fi, romantický, etický rozměr

Je možné díky stroji času získat zpět ztracenou životní lásku ?

To be or not to be

1942 drama, komedie, válečný, etický rozměr

Skvělý snímek z období druhé světové války, který brilantně rozehrává otázky odboje, okupace Polska, špionážních témat a perzekuce Židů.

August Rush

 

2007 romantický, etický rozměr

Případ odloženého dítěte s geniálními hudebními uměleckými schopnostmi. Moderní mladý Mozart nakonec konečně dokáže najít své rodiče a plně rozvinout svůj talent.

Devil's Brigade

1968 válečný

Nástin formování a prvních bojů spojeneckého americko-kanadského speciálního komanda "1st Special Service Force" pod velením podplukovníka Fredericka.

 

Life and Death of Colonel Blimp

 

1943 válečný, komedie, romantický, etický rozměr

Tento film velmi nesnášel Sir Winston Churchill, jelikož poukazoval na to dobré, na čem by se daly budovat britsko-německé vztahy za druhé světové války a snažil se budit reminiscence na dávné doby rytířského vedení válečných operací. Snímek z roku 1943 je velmi příjemnou vzpomínkou na slavné doby vojenské kultury a etiky cti viktoriánsko-vilémovské doby. 

Israel´s Generals

2003 válečný, dokument

Věnováno památce vynikajících izraelských vojevůdců.

Crusades: Crescent & the Cross

 

2005 válečný, dokument, víra, duchovno, etický rozměr

Vynikající záběry, duch doby, hudba, historické reálie.

Battle for Terra

2009 válečný, etický rozměr
Muhammad: Legacy of a Prophet

2002 dokument, víra, duchovno, etický rozměr

 

 

Johnny Cash! The Man, His World, His Music

1969 (2008) dokument, hudba
La vita è bella (Life is beautiful)

1997 romantický, válečný, komedie, etický rozměr

Romantické, komické a tragické zároveň. Kolik jen může být v člověku pozitivní energie i v těch nejtěžších životních zkouškách ?

Anne Frank - The Whole Story

2001 romantický, válečný, drama, etický rozměr

Novější zpracování tragického životního příběhu.

Don Camillo

1952 komedie, drama, etický rozměr

Úsměvný a poučný příběh o souboji mezi církví a komunisty až do takových mezí, že se nakonec museli naučit spolu vycházet na lokální úrovni po dobrém.

Pilgrims Progress: Journey to Heaven

2008 víra, duchovno, etický rozměr

Moderní adaptace slavného románu. Mnoho skvělých témat k zamyšlení obzvláště pro dnešní dobu.

Captain Horatio Hornblower R.N.

1951 válečný, romantický, etický rozměr

Klasická adaptace části slavných příběhů Hornblowera v podání mj. G. Pecka

George Wallace

1997 historický, drama, etický rozměr
Time Changer

2002 víra, duchovno, etický rozměr

Velmi zajímavý nápad, kterak profesor náboženství z 19. stol. cestuje do současnosti a je konfrontován se všemi zvrácenostmi dneška.

Die Flucht

2007 historický, drama, etický rozměr

Útěk z Pruska před Rudou armádou.

Fire & Ice: The Dragon Chronicles

2008 fantasy, drama
Loose Change: Final Cut

2007 dokument

Nové otázky kolem 9/11.

The Bible Series

2000 víra, duchovno, etický rozměr

Moderní zpracování biblických příběhů.

You Don't Mess with the Zohan

2008 komedie

Izraelský super špión a voják v akci :o).

Quel maledetto treno blindato (Inglorious Bastards)

1978 válečný, drama
The Day After

1983 válečný, drama, etický rozměr

Film, který sehrál ve své době značnou úlohu při rozhodování Gorbačova a Reagana o případné jaderné válce. Reagan byl tímto snímkem naprosto otřesen.

Saint Mary ('Maryam Al-Muqadasa')

2004 víra, duchovno, etický rozměr

Muslimský pohled na pannu Marii.

Cast a Giant Shadow

1966 válečný, drama, etický rozměr

1948 a boje o Izrael v podání hereckých hvězd.

 

Against All Odds: In Search of a Miracle

2005 dokument, víra, etický rozměr

Úspěch Izraele v průběhu minulých šedesáti let.

Shining Through

1992 válečný, drama, špionážní, romantický, etický rozměr

Skvělá a romantická záležitost.

Keeping Up with the Steins

2006 komedie, romantický, etický rozměr

Srovnání židovské a křesťanské rodiny. Nechybí ani oblíbený Neil Diamond :o).

Invasion America

1998 sci-fi, etický rozměr

Kultovní animované sci-fi.

 

Raid on Entebbe

1976 drama, etický rozměr

Klasické zpracování úspěšné izraelské anti-teroristické operace.

Moses

1995 drama, víra, duchovno, etický rozměr

Moderní zpracování biblického příběhu. V hlavní roli Ben Kingsley.

The Ten Commandments

1956 drama, víra, duchovno, etický rozměr

Nejslavnější filmové zpracování biblického příběhu o Mojžíšovi. V hlavní roli úžasný Charlton Heston.

Hitler's Holocaust

2000 dokument, etický rozměr

Unikátní dobové záběry. Velmi silný dokument.

 

Amazing Grace

2006 historický, drama, etický rozměr

Politicky aktivní křesťan a člen parlamentu William Wilberforce v boji proti otroctví. Prosazování křesťanství v praktické politice.

Crociati, Crusaders

2001 historický, válečný, drama, etický rozměr

Křížová výprava v moderním zpracování.

Exodus

1960 historický, válečný, drama, etický rozměr

Boj za svobodu a samostatnost Izraele.

UFO: The Greatest Story Ever Denied

2006 dokument, etický rozměr

Velmi zajímavé informace.

The Other End of the Line

2008 romantický, etický rozměr

Štěstí někdy čeká jen na druhém konci tel. linky :o).

Alamo

1960 historický, válečný, etický rozměr

John Wayne a jeho klasická verze bitvy o nezávislost Texasu.

Angels & Demons: Decoded

2009 historický, dokument, etický rozměr

Vynikající dokument o historických skutečnostech kolem níže uvedeného snímku. V mnoha ohledech  je tento dokument daleko více přínosnější než samotný hraný film dále.

Angels & Demons

2009 fantasy, drama, etický rozměr

Bitva o záchranu Ježíšova učení a té "dobré" katolické církve.

Slumdog Millionaire

2008 romantický, drama, etický rozměr

Báječný film.

The Day the Earth Stood Still

2008 sci-fi, drama
Arn - Tempelriddaren, Arn: The Knight Templar

2007 historický, drama, víra, etický rozměr

První díl vynikajícího historického snímku o rytíři Arnovi.

Arn - Riket vid vägens slut, Arn: The Kingdom at the roads ends

2008 historický, drama, víra, etický rozměr

Druhý díl vynikajícího historického snímku o rytíři Arnovi.

Two Lovers

2008 romantický, etický rozměr

Geniální film o hledání opravdové lásky, seberealizace, naplnění snů a obrovské manipulaci, zneužívání citů atd.

Left Behind I, II, III

2000, 2002, 2005 víra, drama, etický rozměr

Biblická proroctví v souvislosti s nástupem NWO a poslední bitvou mezi dobrem a zlem.

Baader Meinhof Komplex

2008 drama

Drsná vize bolševických bojůvek nedávné minulosti.

The Party

1968 komedie, etický rozměr

Kultovní snímek s P. Sellersem :o).

John Adams

2008 historický, etický rozměr

Život a dílo jednoho z US otců zakladatelů J. Adamse.

Ivanhoe

1952 historický, etický rozměr

Klasická adaptace románu W. Scotta.

Ivanhoe

1982 historický, etický rozměr

Modernější adaptace románu W. Scotta.

Truman

1995 historický

Život us presidenta Trumana.

9th Company

2005 drama, válečný

Ruské drama: pohled na traumata komunistické války v Afghánistánu.

The Night of the Generals

1967 drama, detektivní, válečný, etický rozměr

Dobří a špatní němečtí generálové. Čestní za každých podmínek a ti špatní, poznamenaní krutostmi války.

El Naser Salah el Dine, Saladin and the Crusaders

1963 historický, válečný, víra, etický rozměr

Klasická adaptace části života slavného muslimského vládce a vojevůdce Salaha el Dina a vybraných okamžiků z dějin křížových výprav.

A-Team

1983-1987 válečný, komedie, detektivní, dobrodružný, špionážní, etický rozměr

Naprosto skvělý kultovní seriál z Reaganovy éry.

Uprising

2001 válečný, drama, etický rozměr

Židovské povstání roku 1943 ve Varšavě.

I am Legend

2007 fantasy, sci-fi, horror, katastrofický, víra, etický rozměr

Drsný svět post-apokalyptické budoucnosti.

The Legend of 1900

1998 romantický, drama, etický rozměr

Síla talentu a osudu.

Huff

2004-2006 psychologický, romatický, sociologie, víra, etický rozměr

Naprosto vynikající psychologický seriál, který řeší obrovské množství současných spol. otázek.

Stargate: Continuum

2008 sci-fi, fantasy

Filmové pokračování populární série SG.

Starship Troopers 3: Marauder

2008 sci-fi, fantasy, víra, propaganda, etický rozměr

Další pokus o pokračování veleúspěšného prvního dílu.

Ninotchka

1939 romantický, komedie, satira, etický rozměr

Poslední film, který viděl L.D. pár hodin před svým zatčením.

Fantastic Four and the Silver Surfer

2007 sci-fi, fantasy, etický rozměr

Very good sci-fi :o).

Modern Times

1936 satira, etický rozměr

Klasické Chaplinovo dílo.

Hellboy II: The Golden Army

2008 sci-fi, fantasy, víra, etický rozměr

Skvělé sci-fi s častými symboly křesťanství.

I´ll Met by Moonlight

1957 historický, etický rozměr

Rekonstrukce historických událostí kolem únosu německého gen. spoj. komandem z Kréty. Důl. aspekty vzájemného rytířství a respektu k protivníkovi.

Notorious

1946 špionážní, romantický, etický rozměr

Kam až zajít v rámci špionáže ? Kde jsou osobní a etické limity ?

She Wore a Yellow Ribbon

1949 dobrodružný

Americká kavalérie a John Wayne v hlavní roli.

WALL·E

2008 sci-fi, etický rozměr

Báječný sci-fi snímek.

Wing Commander

1999 sci-fi, fantasy, etický rozměr

Kultovní sci-fi.

Die Brücke

1952 válečný, etický rozměr

Kultovní válečný film.

Apartment

1960 drama, komedie, satira, etický rozměr

Hodný člověk ve střetu s manipulátory, podvodníky, sukničkáři.

Ladri di biciclette, Bicycle Thief

1948 drama, etický rozměr

Velmi silný příběh.

Il giovane Mussolini

1993 historický

Životní osudy mladého Mussoliniho.

Man for All Seasons

1966 historický, víra, etický rozměr

Slavná filmová podoba života a díla Thomase Moora. Věrnost ideálům až za hrob.

Vojna a mír

1967 historický, válečný, etický rozměr

Geniální Bondarčukovo dílo.

Tea with Mussolini

1999 drama, dobrodružný, etický rozměr

Zapomenutá podoba Mussoliniho Itálie.

Cefalonia

2005 válečný, historický, etický rozměr

Pokus o filmovou podobu tragických událostí II. sv. války.

Der 20. Juli

 

1955  historický, etický rozměr

Zdařilý film o povstání proti Hitlerovi roku 1944.

Finding Forrester

2000 etický rozměr

Vynikající snímek o hledání vlastních schopností a úspěchů, štěstí.

Italiani brava gente

1964 válečný, etický rozměr

Občas drsná propaganda, ale zhruba do poloviny filmu velmi zdařilé dílko.

Operation Pacific

1951 válečný, etický rozměr

John Wayne v jednom ze svým slavných filmů o 2WW.b

To Hell and Back

1955 válečný, etický rozměr

Příběh nejvíce vyznamenávaného amerického vojáka ve 2WW.

Run Silent Run Deep

1958 válečný, etický rozměr

2WW: Clark Gable a Burt Lancaster na palubě ponorky.

Operation Crossbow

1965 válečný, špionážní, drama

Tajemství V1 a V2 ohroženo. Spojenečtí špioni útočí :o).

Operation Petticoat

1959 komedie

O tom, jak může nový důstojník zamotat zaběhaný život na americké ponorce :o).

The Sea Chase

1955 válečný, etický rozměr

John Wayne v roli kapitána Karla Ehrlicha hájí čest německého loďstva a konzervativních důstojníků. 

The Enemy Below

1957 válečný, etický rozměr

Rytířské chování mezi protivníky v námořní bitvě.

Dragon Hunters, Chasseurs de dragons

2008 fantasy, etický rozměr

Příjemná fantasy pohádka :o).

Red Baron, Der Rote Baron

2008 válečný, etický rozměr

Životní osudy slavného německého letce Manfreda von Richthofena.

Stardust

2007 fantasy, etický rozměr

Krásná fantasy pohádka :o).

Thirty Seconds Over Tokyo

1944 válečný, historický, etický rozměr

Filmová rekonstrukce prvního bombardování výsostného území Japonska americkým letectvem r. 1942.

Destination Tokyo

1943 válečný, historický

Filmová rekonstrukce průniku americké ponorky do Tokijského zálivu v předvečer bombardování japonského hlavního města roku 1942.

Mussolini: Ultimo atto

1974 válečný, historický, etický rozměr

Poslední dny velkého italského Vůdce mj. v podání hereckých hvězd Roda Steigera a Franca Nera.
 

Lion of the Desert

1981 válečný, historický, etický rozměr

Slavný snímek o pokusu Italů o dobytí Libye. V hlavních rolích mj. Rod Steiger, Oliver Reed, Anthony Quinn.

The Hill

1965 drama, etický rozměr

Přežijí spojenečtí vězni v trestaneckém táboře ? V hlavní roli mj. Sean Connery.

The Devil and Daniel Webster

1941 drama, víra, etický rozměr

Klasický souboj mezi dobrem a zlem. Zvítězí ďábel nebo hodní a poctiví lidé ?

MacGyver

1985-1992 špionážní, detektivní, romantický, dobrodružný, etický rozměr

Slavná sága, která si získala srdce miliónů lidí na celém světě.

Joyeux Noël

2005 válečný, historický, víra, etický rozměr

Rytířství a lidská slušnost v první linii válečné vřavy.

Valkyrie: The Plot to Kill Hitler

2008 válečný, historický, etický rozměr

Vynikající dokument, který přibližuje události kolem atentátu na Hitlera z července 1944.

Bitka na Neretvi, Battle of Neretva

1969 válečný, historický, etický rozměr

Zpracování slavné bitvy Titových partyzánů z roku 1943. V hlavních rolích mj. Orson Welles, Franco Nero, Yul Brynner.

City of Ember

2008 fantasy, etický rozměr

Jednou dojdou zásoby energie. Co pak ?

To the Shores of Tripoli

1942 válečný, etický rozměr

Staňte se příslušníkem US Marines. Kultovní propagandistický snímek :o).

Halls of Montezuma

1950 válečný, etický rozměr

Válka v Pacifiku očima US Marines.

 

Going My Way

1944 romantický, psychologický, etický rozměr

Velmi citlivý film o knězích, jejich farnících a situaci na malém městečku.

Adam's Rib

1949 komedie, detektivní, psychologický, etický rozměr

Soudní spor dokáže rozdělit také dva manžele právníky - profesionály.

Things to Come

1936 sci-fi, drama, psychologický, etický rozměr

Geniální H.G. Wellsovo dílo o budoucím světě NWO. Ve svém snímku předpověděl mj. 2WW.

The Young Lions

1958 válečný, psychologický, etický rozměr

Životní osudy tří vojáků ve 2WW. Obzvláště je zajímavé sledovat vývoj příslušníka německých ozbrojených sil. V hlavních rolích mj. Marlon Brando, Dean Martin.

Tinker Bell

2008 fantasy, etický rozměr

Zajímavá pohádka.

Battle for Haditha

 

2007 válečný, etický rozměr

Válka v Iráku: rekonstrukce událostí kolem masakru jedné irácké rodiny. 

"V"

1984-1985 sci-fi, válečný, romantický, fantasy, etický rozměr

Jeden z nejlepších sci-fi seriálů všech dob. Naprosto skvělá atmosféra a výborné nápady hlavně v první části celé série.